لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه امیدوار است با خریداری سیستم میزائیل از روسیه، تعزیرات مسکو بر انقره را رفع کند


رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه

رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که باوجود نگرانی های ناتو، کشورش سیستم میزائیل ۴۰۰S- دفاع هوایی روسیه را خریداری میکند.

شرکای ترکیه در ناتو نگران اند که مبادا روسیه از این سیستم میزائیل به عنوان یک حربه نفوذ برای داخل شدن به سیستم های ناتو استفاده کند.

زاور گسیموف تحلیل گر در بنیاد پژوهشی مکس وبر، مستقر در استانبول میگوید روسیه برای نشان دادن استقلال خود، مسیر پر هزینه ای را انتخاب کرده است و با این کارش میخواهد به ایالات متحده، آلمان و اتحادیه اروپایی، آمادگی خود را برای نزدیکی بیشتر به مسکو، ثابت کند.

رئیس جمهور اردوغان در صحبت های روز چارشنبه اش گفت این معامله ۴,۲ ملیارد دالری نباید باعث تنش شود زیرا هر کشور باید در جستجوی راه های مناسب برای حفظ امنیت خود باشد.

تحلیلگران میگویند انگیزه این معامله انقره با مسکو شاید تنها مسایل دفاعی نباشد، بلکه امکان دارد ترکیه در تلاش رفع تعزیرات روسیه علیه آن کشور باشد. این تعزیرات اقتصادی بعد از سقوط جت جنگی روسیه در فراز سوریه توسط یک طیاره ترکی، بر ترکیه وضع شد.

برخی از این تعزیرات بعد از یک ملاقات موفق بین روسای جمهور روسیه و ترکیه در ماه مارچ تا حدی کاهش یافت که شامل شماری از صادرات ترکیه به روسیه و رفع محدودیت سفر سیاحان روسی به ترکیه میشد. بخشی بزرگی از درآمد ترکیه در بخش توریستی از ناحیه سیاحان روسی بود.

اما تحلیگران میگویند تعزیرات مهم دیگر مانند صادرات بادنجان رومی از ترکیه به روسیه که سالانه ۲۵۰ دالر برای انقره عواید داشت، و صادر کردن ویزا روسیه به اتباع ترکیه هنوز ناحل باقی مانده است.

با جانبداری مسکو و انقره در جنگ داخلی سوریه از جوانب رقیب، و در عین حال حمایت روسیه از شورشیان سوری کردی که ترکیه آن را دهشت افگن میخواند، تحلیل گران میگویند امکان دارد تنش ها بین دو کشور، ادامه یابد.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG