لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا بورسیهٔ تحصیلی برای افغان‌ها را از سر گرفت


لوگوی برنامهٔ بورسیهٔ Chevening
لوگوی برنامهٔ بورسیهٔ Chevening

حکومت بریتانیا و برنامهٔ بورسیهٔ تحصیلی چیفنینگ (Chevening) اعلام کرده اند که پس از دو ماه وقفه، بورسیه‌های تحصیلی آن کشور برای آنعده افغان ها از سرگرفته شده است که در افغانستان نه، بلکه در کشور سومی به سر می برند.

در ویب سایت Chevening آمده است که افغان‌های واجدین شرایط می توانند برای سال‌های تحصیلی ۲۰۲۴/۲۰۲۳ درخواست بدهند.

بر اساس معلوماتی که در این ویب سایت نشر شده است، واجدین شرایط تا اول نومبر سال روان میلادی فرصت دارند از طریق آنلاین درخواست بدهند.

در ویب سایت همچنین آمده است که حکومت بریتانیا و برنامهٔ بورسیه های تحصیلی Chevening به افغان‌های که در داخل افغانستان به سر می برند، کاملاََ متعهد است.

اما گفته که بر اساس ارزیابی که توسط وزارت خارجهٔ بریتانیا صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده است:‌"متقاضیانی که در حال حاضر در افغانستان به سر می برند، به احتمال زیاد با خطرات جدی امنیتی، و پیامدهای مالی و لوژستیکی مواجه خواهند شد که حکومت بریتانیا هیچ کنترولی بر آن ندارد."

این برنامهٔ بورسیه‌های بین المللی بریتانیا گفته است که به امنیت و مصوونیت افغان‌های که در افغانستان به سر می برند، متعهد است.

در ویب سایت این برنامه ذکر شده است که "در نتیجه، ما به افغان های که در بیرون از افغانستان به سر می برند، شرایط را فراهم می کنیم که برای دریافت بورسیه Chevening درخواست بدهند تا در بریتانیا تحصیل کنند."

در این ویب سایت آمده است، افغان‌های واجد شرایط که در کشور سومی به سر می برند، باید اسنادی را با خود داشته باشند که نشان بدهد به صورت قانونی در آن کشور زندگی می کنند.

برنامهٔ بورسیهٔ Chevening در سال ۱۹۸۳ میلادی آغاز شد و به آنعده محصلین خارجی که از توانایی مدیریتی و رهبری برخوردار استند،‌ شرایط تحصیلات عالی را در بریتانیا فراهم می کند-به شمول همه مصارف مرتبط به تحصیلات. از آغاز این برنامه تا حالا، بیش از ۵۰ هزار محصل از کشور های مختلف جهان در بریتانیا تحصیل خود را این به پایان رسانده اند

این برنامهٔ بورسیه تحصیلی بریتانیا که از سوی وزارت خارجهٔ آن کشور تمویل می شود، پس از سقوط دورهٔ حاکمیت نخست طالبان برای محصلین در افغانستان نیز آغاز شد.

اما پس از مسلط شدن مجدد طالبان بر افغانستان، نه تنها بورسیهٔ تحصیلی بریتانیا، بلکه سایر کشور‌ها از جمله بورسیه فولبرایت (Fulbright) از ایالات متحده نیز برای افغان‌ها متوقف شد.

XS
SM
MD
LG