لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون: به اوکراین طیارهٔ جنگی نه بلکه پرزه‌جات آن فراهم شده است 


سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده که روز گذشته گفته بود یکی از متحدین به اوکراین طیاره فراهم کرده است، امروز چهارشنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) اظهاراتش را پس گرفته و گفت که در بیان این موضوع "اشتباه" کرده بود.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا دیروز پس از هفته‌ها گمانه زنی در مورد این که یکی از کشورهای همسایهٔ اوکراین به این کشور طیارهٔ روسی میگ-۲۹اس را فراهم کرده است، این مطلب را بیان داشته بود.

آقای کربی به خبرنگاران گفت یکی از متحدین برای تقویت قابلیت‌های دفاعی کیف پیشنهاد طیارهٔ جنگی را داده است، اما تا حال هیچ کشوری به اوکراین طیاره نداده بلکه تنها پرزه‌جات طیاره به این کشور فراهم شده است.

او افزود که در نتیجهٔ هماهنگی و تدارک ایالات متحده به اوکراین به اندازهٔ کافی تجهیزات نیز فراهم شده است.

در این حال، یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا گفته است که اکمالات این پرزه‌جات اوکراین را قادر ساخته است تا ۲۰ طیارهٔ جنگی دیگر را که قبلاً غیرفعال بود فعال کرده و در جنگ با روسیه از آن استفاده کند.

اوکراین پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری به اینسو به کرات خواستار طیاره‌های بیشتر شده، به ویژه طیاره‌های جنگی میگ روسی؛ طیاره‌های که پیلوت‌های اوکراینی می‌توانند از آن استفاده کنند.

سه عضو ناتو، پولند، بلغاریا و سلواکیا، این نوع جت‌ها را در اختیار دارند.

چند هفته پیش، پولند گفته بود که مایل است طیارهٔ میگ-۲۹اس را در صورتی به اوکراین فراهم کند که واشنگتن درعوض به این کشور طیاره‌های اف-۱۶ امریکایی بدهد.

اما متحدین ناتو در این خصوص محتاطانه برخورد می‌کنند و نگران اند که این چنین اقدام به مثابهٔ داشتن نقش مستقیم در جنگ علیه مسکو پنداشته خواهد شد و دامنهٔ تنش‌ اوکراین گسترش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG