لینک های دسترسی

Breaking News

انتقال اجساد مسافرین طیارۀ مالیزیایی به خارکییف


جعبه سیاه طیاره سقوط داده شدۀ مالیزیایی
جعبه سیاه طیاره سقوط داده شدۀ مالیزیایی

قطار آهن حاوی اجساد حدود سه صد قربانی حادثه سقوط طیاره مالزیایی در حالی به خارکییف شهر شرقی تحت کنترول حکومت اوکراین رسید که ساحه سقوط طیاره اندونیزیایی هنوز هم تحت اداره شورشیان طرفدار روسیه قرار دارد.

این امر شک و تردید را در مورد دست بازی به شواهد را بیشتر می سازد که گویا آنها دخیل بودن شان در حادثه را پهنان کنند.

روز دوشنبه جدایی طلبان طرفدار روسیه جعبه سیاه طیاره سقوط داده شدۀ مالیزیایی را همرا با اجساد قربانیان، چهار روز بعد از حادثه، به مقامات مسوول تسلیم داد.

قطار آهن مملو از تقریبا سه صد جسد، به روز دو شنبه، پس از تقاضاهای مقامات رسمی و خانوداه های قربانیان، شهر توریز اوکراین را، که تحت اداره شورشیان طرفدار روسیه است، ترک کرد.

تحقیق کننده گان هالندی که اجازه داخل شدن به ساحه حادثه را داشتند گفتند که اجساد به شکل درست نگهداری شده بود.

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا روز دوشنبه گفت شورشیان شاید شواهد را تغییر بدهند " آنها مکررا مانع داخل شدن تحقیق کننده گان بین المللی در ساحه شده اند. در حالیکه آنها به ساحه نزدیک حادثه داخل شدند، شورشیان فیر های هوایی کردند. جدایی طلبان شواهد را از آنجا انتقال می دهند که این سوال را بر می انگیزد که آنها چی را می خواهند پنهان کنند."

آقای اوباما با شدید ترین لحن دخالت روسیه را در شرق اوکراین تقبیح کرد، و از ولادیمیر پوتین خواست تا روابط را با جدایی طلبان قطع کند، در غیر آن به انزوا قرار گرفتن بیشتر بین المللی مواجه خواهد شد.

آقای اوباما گفت " اکنون وقت آن است تا رئیس جمهور پوتین و روسیه از محور استراتیژی که در پیش گرفته اند، خارج شوند و در مورد حل خصومت ها بکوشد."

در همین حال ولادیمیر پوتین می گوید این فاجعه نباید سیاسی شود " هیچکس حق ندارد و نباید این تراژیدی را وسیله اهداف سیاسی خود قرار دهند. این حوادث مردم را باید متحد سازد نه از هم جدا."

در عین زمان شورای امنیت سازمان ملل، به روز دو شنبه پیشنهاد آسترالیا را در مورد تقاضای دسترسی بین المللی به ساحه حادثه تصویب کرد.

جولیا بشب، صدرا عظم آسترالیا، یکی از جمله سخنرانان بود " این فیصله، تقاضای دسترسی کامل ، نا محدود، و مصوون را در ساحه حادثه می کند تا مقامات مسوول تحقیقات بتوانند کار های خود را انجام دهند. قابل نکوهش است که این اجازه تا کنون داده نشده است."

الکساندر بورودای، رهبر شورشیان گفت انتقال اجساد در شهر دونیتسک، چند ساعت بعد از تماس نجیب رزاق صدراعظم مالزیا با وی، صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG