لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین پیشنهاد 'بی‌طرفی' روسیه را رد کرد


اوکراین روز چهارشنبه ۱۶ مارچ (۲۵ حوت) گفت که می‌خواهد امنیت‌اش توسط نیروهای بین‌المللی تضمین شود و پیشنهادات روسیه برای اتخاذ یک موقف بی‌طرف مشابه به اتریش یا سویدن را رد کرد.

میخایلو پودولیاک، مذاکره کنندهٔ ارشد کیف در اظهاراتی که دفتر رییس جمهور زیلینسکی آن را منتشر کرد، گفت: "اوکراین اکنون در وضعیت جنگ مستقیم با روسیه است. در نتیجه، این مودل تنها می‌تواند ‘اوکراینی’ و تنها بر اساس ضمانت‌های امنیتی تایید شده قانونی باشد. "

او خواستار یک توافقنامهٔ امنیتی و از نظر قانونی الزامی شد که توسط شرکای بین المللی امضا شود؛ شرکایی که "در صورت حمله به اوکراین، مانند امروز کنار ایستاد نشوند."

کرملین اوایل روز چهارشنبه اعلام کرد که طرح "اوکراین بی طرف" مانند سویدن یا اتریش، در مذاکرات با کیف با جانب اوکراینی به بحث گرفته شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: "این گزینه‌ای است که اکنون در حال بحث است و می توان آن را به عنوان یک سازش در نظر گرفت. "

پیش از این سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفته بود که بی‌طرفی اوکراین در محراق مذاکرات قرار دارد.

سویدن رسماً در زمان صلح از نظر نظامی غیر متعهد و در زمان جنگ بی طرف است. این کشور عضو ناتو نیست، اما نزدیک به ۳۰ سال شریک این ایتلاف بوده است.

در پایان جنگ سرد، سویدن هزینه‌های نظامی خود را کاهش داد، اما پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، دوباره به سرمایه‌گذاری در سکتور دفاعی خود آغاز کرد.

روسیه و اوکراین چندین دور مذاکره داشته اند که آخرین دور آن اواخر روز سه شنبه به پایان رسید و کیف به "تضادهای اساسی" اشاره کرد.

این در حالی است که وزیر خارجه روسیه اوایل چهارشنبه گفت که مسکو و کیف در مورد متن توافقنامه بی‌طرفی "به توافق نزدیک" شده اند.

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره کننده ارشد روسیه، اوایل چهارشنبه به خبرنگاران گفت که مذاکرات "آهسته و دشوار" است اما گفت که کرملین "هرچه زودتر" صلح می‌خواهد.

مدینسکی گفت که علاوه بر بی‌طرفی اوکراین، موضوعاتی از جمله وضعیت شبه جزیره کریمیه و همچنین سرزمین هایی که سال‌ها در اختیار جدایی طلبان طرفدار مسکو بود، مورد بحث قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG