لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: مسلمانان میانمار 'با خطر جدی نسل کشی' روبرو اند


سازمان ملل متحد گفته است که صدها هزار مسلمان روهینگیایی در میانمار هنوز هم با "خطر جدی نسل کشی" روبرو اند.

هیات حقیقت‌ یاب ملل متحد روز دوشنبه ۱۶ سپتمبر (۲۵ سنبله) هشدار داده است که برگشت حدود یک میلیون مهاجر روهینگیایی به مناطق اصلی شان تا هنوزهم "ناممکن" است.

این هیات که نقش حقوق بشر توسط نظامیان میانمار را مستند سازی کرده است، با نشر گزارشی گفته است که حکومت میانمر به خاطر "نسل کشی اقلیت مسلمان روهنگیایی" باید در مراجع عدلی بین المللی، پیگرد قانونی شود.

در این گزارش آمده است که افزون بر شکنجه، تجاوز و بدرفتاری با مسلمانان روهینگایی در جریان عملیات اردوی میانمار در سال ۲۰۱۷ کم و بیش ۴۰ هزار خانۀ این اقلیت در ایالت راخین به کلی تخریب شده است.

همچنین، در این گزارش آمده است که عملیات نظامیان میانمار منجر به کشته شدن هزاران مسلمان روهنگیایی و فرار بیش از ۷۴۰ هزار روهنگیایی دیگر به بنگله دیش شده است.

در گزارش هیات حقیقت‌ یاب ملل متحد که قرار است روز سه شنبه ۱۷ سپتمبر به شورای حقوق بشر ملل متحد تسلیم داده شود، آمده است که فهرست بیش از ۱۰۰ نفر به شمول مقام‌های دولتی میانمار که در "نسل کشی مسلمانان، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی" دست داشته اند، تهیه شده است.

اردوی میانمار یافته های گزارش هیات ملل متحد را رد کرده و آن را "یک‌جانبه" خوانده است.

زاو مین تون، سخنگوی اردوی میانمار به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که "به جای اتهامات یک‌جانبه، آنان (هیات ملل متحد) به ساحه رفته و واقعیت را به چشم خود ببینند".

با اینحال، حکومت میانمار تا کنون اجازه نداده است که هیات حقیقت‌یاب ملل متحد به ایالت راخینیا حتی میانمار وارد شود.

XS
SM
MD
LG