لینک های دسترسی

Breaking News

شورای امنیت حمله به سفارت عربستان در ایران را محکوم کرد


در زمان حمله معترضان ایرانی به ساختمان سفارت عربستان در تهران، دیپلماتهای سعودی حضور نداشت
در زمان حمله معترضان ایرانی به ساختمان سفارت عربستان در تهران، دیپلماتهای سعودی حضور نداشت

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای با لحنی شدید، حمله به سفارت و کنسولگری پادشاهی عربستان در تهران و مشهد را، محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت در بیانیه خود با تاکید بر اصل مصونیت اماکن دیپلماتیک و طبق کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درباره روابط دیپلماتیک و کنوانسیون ۱۹۶۳ وین،‌ یادآور شده اند که دولت‌های میزبان متعهدند تا اقدامات مقتضی برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک و کنسولی را انجام دهند و مانع تهاجم به این اماکن یا اختلال در ماموریت دیپلمات‌ها شوند.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از آن صادر می شود که عده ای در ایران، در اعتراض به اعدام شیخ نمر روحانی ناراضی شیعه در عربستان، در مقابل کنسولگری و سفارت عربستان در مشهد و تهران تجمع کردند و سپس با ورود به این مکانهای دیپلماتیک،‌ خساراتی را به بخشهایی از این اماکن وارد کردند.

در بیانیه شورای امنیت از مقام‌های ایران خواسته شد از مکانهای دیپلماتیک، کنسولی و دیپلمات‌ها محافظت کند و به تعهدات بین المللی پایبند باشد و آنها را رعایت کند.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از آن صادر می شود که پادشاهی عربستان از ایران به سازمان ملل شکایت کرد.

همچنین روز یکشنبه عربستان روابط خود را با ایران قطع کرد. روز دوشنبه نیز بحرین و سودان در همبستگی با عربستان روابط خود با ایران را قطع کردند و برخی کشورهای نزدیک به عربستان مثل امارات متحده عربی، سطح روابط خود با تهران را کاهش دادند.

روز دوشنبه، نماینده ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به دبیر کل این سازمان از حمله به سفارت عربستان در تهران اظهار تاسف کرد و اطمینان خاطر داد که ایران از بروز حوادث مشابه جلوگیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG