لینک های دسترسی

Breaking News

شورای امنیت ملل متحد نشستی را در مورد وضعیت افغانستان برگزار می‌کند


هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که قرار است شورای امنیت این سازمان نشستی را در بارۀ وضعیت افغانستان برگزار کند.

یوناما گفته است که این نشست قرار است ساعت ۷:۳۰ شام روز چهارشنبه ۲۵ جنوری (پنجم دلو) به وقت کابل آغاز شود و رسانه‌ها می‌توانند آن را به گونۀ زنده نشر کنند.

بر بنیاد معلومات یوناما، انتونیو گوتیرش، سرمنشی ملل متحد، دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان و انیکن هوتفلت، وزیر خارجهٔ ناروی در مورد وضعیت افغانستان به شورای امنیت معلومات خواهند داد.

گفته می‌شود که وزیر خارجۀ ناوری در این نشست در مورد سفر نمایندگان طالبان و به ویژه دیدار دپلومات‌های غربی به شمول نمایندۀ ایالات متحدۀ امریکا با هیات این گروه در آن کشور معلومات دهد.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی برگزار می‌شود که دپلومات‌های غربی روز گذشته در پشت در‌های بسته در اسلو، پایتخت ناروی با نمایندگان طالبان به بحث پرداختند.

نمایندگان اتحادیهٔ اروپا، ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، آلمان،‌ ایتالیا و ناروی بر بحران بشری، حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و ایجاد حکومت همه‌شمول با نمایندهٔ طالبان به رهبری امیرخان متقی،‌ سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان گفتگو کرده اند.

در حالی که بیش از چهار ماه از تسلط طالبان بر افغانستان می‌گذرد، حکومت این گروه را هیچ کشوری به رسمیت نشناخته است؛ حتا پاکستان، امارات متحدهٔ عرب و عربستان سعودی که رژیم قبلی طالبان -بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱- را به رسمیت شناخته بودند.

ناروی که میزبان این نشست است می‌گوید که مذاکرات کنونی به معنی مشروعیت بخشیدن یا به رسمیت شناختن طالبان نیست.

XS
SM
MD
LG