لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد بار دیگر بر بازگشایی مکاتب و پوهنتون‌ها به روی دختران در افغانستان تاکید کرد


.

همزمان با آغاز سال جدید تعلیمی، معاون هیات ملل متحد برای افغانستان (یوناما) بر بازگشایی مکاتب و پوهنتون‌ها به روی دختران و زنان افغان تاکید کرده است.

یوناما ناوقت چهارشنبه ۲۲ مارچ (دوم حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفت که مارکس پوتزل، معاون هیات ملل متحد برای افغانستان با مولوی عبدالکبیر، معاون رییس‌الوزرای حکومت طالبان دیدار کرده است.

در این دیدار، آقای پوتزل بر درخواست "تغییرناپذیر" ملل متحد و جامعه جهانی مبنی بر بازگشایی مکاتب و پوهنتون‌ها به روی دختران و زنان در افغانستان بار دیگر تاکید کرده است.

بر اساس آمار یوناما، در سال جدید تعلیمی بیش از یک میلیون دختر از حضور در صنوف آموزشی مکاتب در افغانستان محروم مانده اند.

در این حال، سفارت جاپان نیز از اینکه در سال جدید تعلیمی مکاتب و پوهنتون‌ها به روی دختران افغان مسدود مانده، ابراز تاسف کرده است.

این سفارت در تویتر نگاشته است: "به دانش‌آموزان دختر باید فرصت‌های تحصیلی برابر مثل پسران داده شود. این موضوع برای آینده افغانستان یک امر ضروری می‌باشد. جاپان به حمایت خویش از بخش آموزش در افغانستان ادامه خواهد داد و امیدوار است که دختران به زودی به مکاتب و دانشگاه‌ها بازگردند".

در همین حال بسته‌ماندن مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران و زنان اعتراض‌هایی را نیز به دنبال داشته است.

اعضای "جنبش زنان مقتدر افغانستان" پس از چاشت روز گذشته برای بازگشایی مکاتب به روی دختران در کابل اعتراض کردند. آنان شعارهای "طالبان، طالبان دشمن دانایی دختران"، "سکوت جهان مساوی به حمایت از طالبان"، "تعلیم و تحصیل را سیاسی نسازید" و "تعلیم حق ماست" سر دادند.

معترضان در این همایش اعتراضی - که به دلیل وضعیت امنیتی در مکان سربسته انجام شد - از جامعه جهانی خواستند بر طالبان فشار بیاورند تا در سال جدید تعلیمی اجازۀ دهند که زنان و دختران به مکاتب و دانشگاه بروند.

در اعلامیه‌ این جنبش آمده است: "از ۱۸ ماه به این سو دختران مکاتب با بی‌سرنوشتی مطلق قرار دارند و طالبان نباید صبر و تحمل مردم افغانستان را بیشتر از این امتحان کنند تا قیام ملی در برابر آنها صورت بگیرد".

طالبان در کم و بیش ۱۹ ماه که بر افغانستان حاکم بوده اند، محدودیت‌های زیادی را بر حقوق زنان و دختران وضع کرده و آنان را از آموزش به سویهٔ بالاتر از صنف ششم و کار در ادارات دولتی و غیردولتی منع کرده اند. با اینحال، مقام‌های طالبان مدعی اند که حقوق زنان و دختران در افغانستان در چارچوب احکام شرعی تامین است.

XS
SM
MD
LG