لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما بار دیگر خواهان معلومات دربارۀ وضعیت زنان ناپدید شده در کابل شد


هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از ادامۀ سرنوشت نامعلوم چهار زن معترض در کابل ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته است که در این مورد معلومات دهند.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه منشی سازمان ملل متحد در افغانستان نگرانی‌هایش را در مورد ناپدید شدن فعالان زن در کابل با عبدالکبیر، معاون رییس الوزرای طالبان شریک کرده و خواستار توجه در این زمینه شده است.

یوناما در پیامی در صفحۀ توتیرش نگاشته است : "مولوی عبدالکبیر تعهد کرد که در مورد جویای پاسخ می‌گردد. ما از این تعهد قدردانی نموده و منتظر اطلاعات تازه استیم. در صورت عدم احترام به حقوق تمام افغان‌ها، پشتیبانی جهان از افغانستان کمرنگ می‌شود."

سفارت آلمان در کابل که در حال حاضر فعالیت هایش را از قطر به پیش می‌برد در مورد ناپدید ماندن این زنان معترض نیز ابراز نگرانی کرده است.

این سفارت روز دوشنبه هفتم فبروری (۱۸ دلو) در صفحۀ تویترش نگاشته است که نیاز است تا در باره سلامتی و محل نگهداری این فعالان زن تحقیق شود.

سفارت هالند در کابل نیز در پیامی در خواستار معلومات دربارۀ وضعیت این زنان فعال شده است که از حدود ۲۰ روز به این‌سو ناپدید اند.

شماری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان اخیراً گفته اند که مرسل‌ عیار و زهرا محمدی، دو زنی که در اعتراضات اخیر علیه طالبان شرکت داشتند، از خانه‌های شان در کابل بازداشت اند.

پیش از این، تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم خیل، دو تن از فعالان زن که بر ضد عملکردهای طالبان در اعتراضات شرکت داشتند، بازداشت و ناپدید شدند و تا کنون هیچ نشانه‌ای از محل بازداشت آنان در دست نیست.

طالبان دست داشتن در بازداشت و ناپدید شدن پریانی و ابراهیم‌خیل را رد کرده و گفته اند که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

به تازگی نمایندهٔ‌ ویژهٔ امریکا در امور زنان و دختران افغان و حقوق بشر افغانستان در واکنش به ادامۀ بازداشت زنان معترض توسط طالبان گفت که اگر این گروه خواهان کسب مشروعیت جهانی اند باید به حقوق مردم احترام بگذارند.

رینا امیری بازداشت زنان معترض از سوی این گروه را "ناعادلانه" خواند و خواستار توقف آن شده است.

XS
SM
MD
LG