لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف به آموزگاران افغان معاش می‌دهد- طالبان


مقامات وزارت معارف حکومت طالبان می‌گویند که دفتر حمایت از کودکان ملل متحد یا یونیسف دو ماه معاش آموزگاران را در کابل و ولایات می‌پردازد و برای هر معلم تا پایان سال روان میلادی صد دالر معاش ماهانه در نظر گرفته است.

وزارت معارف حکومت طالبان تایید کرد که بر اساس یک توافق، دفتر حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) معاش ماه جدی و دلو بیش از ۱۹۰ هزار آموزگار مرد و زن را در کابل و ولایات می‌پردازد.

عزیز احمد ریان، رییس نشرات و سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که این روند برای ۴۰ هزار آموزگار در کابل، لوگر و میدان وردک آغاز شده و در نظر است که این برنامه در سایر ولایات نیز گسترش یابد.

آقای ریان به صدای امریکا گفت:"گرچه یونیسف برای یک سال این پروژه را به عهده گرفته اما اکنون برای دو ماه معاش پول تایید شده است. تیم تخنیکی ما با آنها در ارتباط است و امکان دارد که این روند برای یک سال تمدید شود".

رییس نشرات و سخنگوی وزارت معارف افزود که تا پایان ماه فبروری تمام آموزگاران شامل این روند خواهند شد.

این در حالی است که شماری از معلمان می‌گویند که با مشکلات اقتصادی مواجه اند و از چهار ماه به این طرف معاش نگرفته اند.

در ماه عقرب بیش از دوصدهزار آموزگار افغان برای اعادۀ حقوق شان و تلاش برای رهایی از بحران بشری، نامه‌ای را به مراجع داخلی و خارجی نوشته و خواهان همکاری مالی شدند.

آموزگاران افغان در این نامه از حکومت طالبان و نهاد بین‌المللی خواسته اند که در این شرایط حساس و بحرانی معاشات آنان را پرداخت کرده و کمک شان کنند.

فرشته هاشمی، آموزگار در یکی از مکاتب شهر کابل با تاکید اینکه تا اکنون معاش دریافت نکرده اضافه کرد که در برخی ناحیه‌های تعلیمی که معاش آمده، در بانک‌ها پول نیست که معاش آموزگاران پرداخته شود.

خانم هاشمی با اشاره به اینکه قبلاً آموزگاران لیسانس ۲۰۰۰ افغانی بیشتر معاش داشتند، اما اکنون این امتیاز نیز کسر شده است به صدای امریکا گفت:" معاش معلم هفت هزار الی نه هزار است که همان را سه الی چهار ماه بعد به معلمان می‌دهند، پس یک معلم در ماه بعد چه بخورد؟"

فقر و بیکاری زندگی شمار زیادی از مردم را در افغانستان متاثر کرده و سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود هشدار داده است که نزدیک به ۲۳ میلیون نفر که حدود ۵۵ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد با سطح شدید گرسنگی روبرو بوده و نزدیک به نه میلیون نفر در معرض خطر قحطی قرار دارند.

شکریه رسولی، از دیگر آموزگاران شهر کابل با برشمردن مشکلات اقتصادی مردم به صدای امریکا گفت که اگر یونیسف صد دالر به عنوان معاش برای معلمین توزیع کند، تا حدی می‌تواند مشکلات آنها را حل کند.

به گفتۀ این آموزگاران، نه تنها آنان از جانب موسسه‌ای طی این شش ماه کمک دریافت نکرده اند، بلکه معاش به موقع نیز برای شان توزیع نشده است.

این اقدام یونیسف پس از آن انجام شد که وزارت مالیهٔ امریکا روز چهارشنبه دوم فبروری (۱۳ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفت که موسسات کمک رسانی می‌توانند معاش معلمان و کارمندان صحی را که در سکتور عامه کار می‌کنند، پرداخت کنند.

این در حالی است که به آغاز سال نو تعلیمی یک ماه باقی مانده است و پس از تسلط طالبان بر افغانستان، بیشتر مکاتب دورۀ متوسطه و لیسه در ولایات و کابل به روی دختران مسدود شد، اما حکومت طالبان اعلام کرده است که تمامی مکاتب دخترانه در سال تعلیمی ۱۴۰۱ باز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG