لینک های دسترسی

Breaking News

سفیر امریکا در اسلام‌آباد خواستار مبارزۀ یکسان پاکستان با تروریزم شد


ایالات متحدۀ امریکا از پاکستان خواسته است تا تلاش یکسان را برای مبارزه با گروه های دهشت افگن مستقر در آن کشور، به شمول شبکه حقانی، به خرج دهد.

دیوید هیل، سفیر ایالات متحده مقیم پاکستان، هشدار داده است که روابط بین اسلام آباد و واشنگتن در نقطۀ بحرانی قرار گرفته است.

آقای هیل گفته است که استراتیژی جدید واشنگتن برای منطقه، بر تامین امنیت و ثبات در افغانستان تاکید دارد، اما به گفتۀ وی این استراتیژی خواستار اقدامات قاطعانۀ پاکستان بر ضد تمام گروه های دهشت افگن مستقر در آن کشور نیز است.

سفیر ایالات متحده گفت "ما خواستار برخورد یکسان در از بین بردن تمام گروه های فعال در پاکستان به شمول شبکه حقانی استیم، که ثبات منطقه را تهدید می کنند... ما خواستار توقف استفاده از خاک پاکستان برای حمله به همسایگان آن کشور استیم."

آقای هیل همچنین از تلاش های پاکستان برای مبارزه با گروه های دهشت افگن استقبال کرد و گفت که اسلام آباد در خط مقدم جبهه جنگ علیه القاعده و داعش در جنوب آسیا قرار دارد.

سفیر ایالات متحده که روز دوشنبه در یک سیمینار پیرامون استراتیژی جدید واشنگتن برای افغانستان و پاکستان صحبت کرد، تاکید ورزید که امریکا هرگز اجازه نخواهد داد که گروه طالبان از راه نظامی به پیروزی برسد. او بر نقش پاکستان در آوردن صلح در افغانستان نیز اشاره کرد.

سفیر امریکا در اسلام آباد بار دیگر هشدار ریکس تیلرسن، وزیر خارجه کشورش را تکرار کرد که اگر پاکستان در برابر گروه های دهشت افگن اقدام نکند، واشنگتن سیاست اش را در برابر اسلام آباد بازنگری خواهد کرد.

در همین حال، خواجه آصف، وزیر خارجه پاکستان در واکنش به این اظهارات سفیر امریکا در اسلام آباد گفت که قوای امنیتی پاکستان توانسته شبکه های دهشت افگن در خاک آن کشور را از بین ببرد.

او اذعان کرد که ممکن به دلیل موجودیت تردد دهشت افگنان در مرز بین پاکستان و افغانستان، بقایای از این گروه های دهشت افگن در پاکستان حضور داشته باشد. آقای آصف همچنین خواستار افزایش همکاری های استخباراتی بین واشنگتن و اسلام آباد شد.

خواجه آصف گفت "پاکستان متعهد است که به هر معلومات استخباراتی که توسط ایالات متحده فراهم شود، موثرانه واکنش نشان بدهد. این یگانه راه آزمایش عزم و تعهد یکدیگر در جهت مبارزه با دهشت افگنی است."

وزیر خارجه پاکستان ضمن آنکه در مورد موفقیت ستراتیژی جدید واشنگتن برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان ابراز شک و تردید کرد، به اختلافات رهبران حکومت وحدت ملی در افغانستان نیز اشاره نمود و گفت که موجودیت فساد گسترده اداری، تولید مواد مخدر، اختلافات قومی و ضعف نهاد های دولتی همه عواملی داخلی است که واشنگتن و کابل، به جای ملامت کردن اسلام آباد، باید به آن رسیدگی کنند.

XS
SM
MD
LG