لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و بریتانیا بزرگترین مبارزه کنندگان بر ضد ارتشا


سازمان شفافیت بین‌المللی ایالات متحده و بریتانیا را به عنوان بزرگترین کشورهای صادر‌کننده با بیشترین فعالیت در زمینه اجرای مقررات منع پرداخت رشوه توسط شرکت‌ها در بازارهای خارجی درجه بندی کرده است.

این نهاد دیدبان شفافیت روز سه شنبه ۱۳ اکتوبر (۲۲ میزان) با نشر گزارشی گفته است که بسیاری از کشورها عملا کاری در زمینۀ مبارزه با ارتشا انجام نمی‌دهند.

این نهاد مستقر در برلین گفته است که در سال ۲۰۱۹ از مجموع ۴۷ کشور، تنها ۴ کشور - ایالات متحده، بریتانیا، سویس، و اسراییل - که ۱۶.۵ درصد صادرات جهانی را شکل می‌دهند، قوانین مبارزه با ارتشا خارجی را فعالانه اجرا کردند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ هفت کشور، که ۲۷ درصد صادرات جهانی را تشکیل می‌دادند، در این مورد فعالانه عمل می‌کردند.

کنوانسیون سال ۱۹۹۷ سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پرداخت رشوه برای کسب قرارداد، دریافت مجوز، یا فرار از مالیات و قوانین محلی را ممنوع کرده است.

چین، بزرگترین صادرکننده جهان، این کنوانسیون را امضا نکرده است، کشورهای هند، جاپان و کوریای جنوبی که از اعضای این کنوانسیون استند، عملا کار چندانی برای اجرای این قانون انجام نداده‌اند.

آلمان، سومین صادرکننده بزرگ جهان، فرانسه، ایتالیا، و اسپانیا که از امضاءکنندگان کنوانسیون نیز استند، عملکرد معتدلی در تطبیق این مقررات داشته اند.

هالند، کانادا، و اتریش، امضا کنندگان این کنوانسیون، از جمله بزرگترین صادر کنندگانی استند که این قوانین را به شکل محدودی به اجرا گذاشته‌اند.

سازمان شفافیت بین‌المللی از شرکت‌های بزرگ می‌خواهد تا مالکیت شرکت های کوچک شانرا مخفی نکرده و نسبت به اقدامات شرکت‌های خارجی وابسته‌شان مسوولیت پذیر باشند، درغیر آن تحقیق ارتشا خارجی دشوار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG