لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار های باستن سه کشته و بیش از ۱۴۰ زخمی بر جا گذاشت


یکی از زخمی شدگان انفجار باستن
سه نفر کشته و بیش از ۱۴۰ نفر دیگر زمانی زخمی شدند که دو انفجار بم در نزدیک خط پایانی یک مسابقۀ دوش ماراتن، در شهر باستن ایالات متحده امریکا به وقوع پیوست.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده شام دو شنبه اندکی پس از این رویداد گفت که مقام ها عاملان آن را شناسایی کرده و آنان را به کیفر خواهند رساند. آقای اوباما گفت که در نهایت پی برده خواهد شد که چه کسی و چرا این عمل را انجام داده است. او گفت که "افراد یا گروه های مسئول این رویداد، سنگینی کامل عدالت را حس خواهند کرد."

یک مقام ارشد استخبارات ایالات متحده گفت که سه وسیلۀ انفجاری دیگر در ساحۀ نیوتون شهر باستن توسط گروه های خنثا سازی بم کشف و خنثا گردیده است و بررسی بکس ها و بسته های بجا مانده در محل حادثه جریان دارد.

یک مقام کاخ سفید گفت که هرگونه رویدادی که در آن از چندین وسیلۀ انفجاری کار گرفته شده باشد، و طوریکه دیده می شود" به گونۀ روشن یک عمل دهشت افگنی بوده و با آن صفت یک عمل دهشت افگنی برخورد صورت می گیرد." اما تا کنون شخص یا گروهی مسئولیت این رویداد را به دوش نگرفته است.

اما رئیس جمهور اوباما در حالیکه حتا به این رویداد، حمله خطاب نکرد، امریکایی ها را ترغیب کرد تا از تعجیل در نتیجه گیری این رویداد پرهیز کنند و منتظر باشند تا همه حقایق گردآوری شود. او همچنان از رهبران دموکرات و جمهوریخواه در کانگرس خواستار وحدت شد. آقای اوباما گفت "در چنین روز ها، نه جمهوریخواه و نه دموکراتی وجود دارد، بلکه در نگرانی برای شهروندان خود، امریکایی های متحد استیم."

تلویزیون ها در سرتاسر امریکا تصاویر سراسیمگی مردم، جاده های مملو از آوار و خون، کارمندان طبی در حال انتقال آسیب دیدگان و خسارات ناشی از انفجار را نمایش می دهد.

تدابیر پس از رویداد

ادارۀ هوانوردی حکومت فدرال ایالات متحده گفت که محدودیت های موقت پرواز را در حریم هوایی ساحۀ انفجار های دوگانه وضع کرده است، اما گفته شده است که این محدودیت ها عملیات هوایی را در میدان هوایی عمدۀ شهر باستن متاثر نخواهد ساخت.

ادارۀ پولیس شهر نیویارک گفته است که در پاسخ به این انفجار ها، تدابیر امنیتی را در اطراف محلات برجستۀ ساحۀ منهاتن، به شمول هوتل های مشهور افزایش بخشیده است. به همین سان شهر های واشنگتن و لاس انجلس نیز در بلندترین سطح آماده باش قرار دارد.

در شهر واشنگتن دی سی، اندکی پس از نخستین انفجار، خدمات محافظت ریاست جمهوری ایالات متحده خیابان پنسلوانیا را که به کاخ سفید منتهی می شود، به روی افراد و وسایط مسدود کرد.

رئیس جمهور اوباما همچنان با تام مینینو، شاروال و دیول پتریک، والی مسه چوستس تماس گرفت و به آنها گفت که حکومت هرگونه مساعدت لازمی را در زمینۀ پیگرد و پاسخگویی به این رویداد فراهم خواهد ساخت.

باستن یکی از شهر های عمده و پر ازدحام در شمالشرق ایالات متحده است که همه ساله میزبانی این مسابقۀ دوش یکی از رویداد های مهم آن است. نه تنها امریکایی ها بلکه ورزشکاران و تماشاچیان از سرتاسر جهان برای اشتراک و دیدن این مسابقه به مسه چوستن می آیند.
XS
SM
MD
LG