لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به طالبان: در مورد فراخوان صلح کابل غور کنید


طالبان پیشنهاد صلح کابل را "تسلیم شدن" توصیف کرده اند

ایالات متحدۀ امریکا خطاب به طالبان گفته است که پیشنهاد صلح محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، را جدی گرفته و در مورد آن غور کنند.

الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که آقای غنی یک روند عزتمند صلح را به طالبان پیشنهاد کرده است.

آقای غنی هفتۀ گذشته در کنفرانس کابل در زمرۀ پیشنهادات هفت گانه اش به طالبان گفت که حکومت وی حاضر است "بدون پیش شرط" با طالبان مذاکره کند و آنان را به صفت گروه سیاسی به رسمیت بشناسد.

با آنکه ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در واکنش به کنفرانس کابل گفت که این نشست در صدد "تسلیم شدن" طالبان است، خانم ویلز گفت "پیشنهاد ارایه شده به مفهوم تسلیم شدن طالبان نه، بلکه روند با وقار برای رسیدن به یک ساختار سیاسی است. کنفرانس پروسۀ کابل، واقعأ یک رویداد تأریخی برای تعیین یک هدف بود."

این مقام امریکایی پیشنهادات رئیس جمهوری غنی به طالبان را "شجاعانه" توصیف کرد و گفت حکومت افغانستان محتاطانه به خواست طالبان گوش داده و به شماری از این خواسته ها پاسخ داده است.

طالبان هفتۀ گذشته یکبار دیگر از آمادگی خود برای مذاکرات مستقیم با ایالات متحده حرف زده و گفتند که معضل افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید "حل صلح" آمیز آن جستجو شود.

ایالات متحده همواره مذاکرات مستقیم با طالبان را رد کرده و آنان را به روند بین الافغانی و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان ترغیب کرده است، هرچند طالبان مذاکره با حکومت کابل را رد کرده و آن را دست نشانده می‌خوانند.

XS
SM
MD
LG