لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: افزایش حضور نظامی چین در کیوبا مایهٔ نگرانی واشنگتن است


انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحدهٔ امریکا

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحدهٔ امریکا، گفته است که تلاش‌های چین مبنی بر افزایش فعالیت‌های استخباراتی و نظامی در خاک کیوبا، مایهٔ نگرانی عمیق واشنگتن است.

بلینکن می‌گوید که این نگرانی واشنگتن را در سفر اخیر خود به چین، با رهبران آن کشور در میان گذاشته است.

در همین حال روزنامهٔ وال استریت ژورنال گزارش داده است که بیجینگ در حال گفتگو با کیوبا است تا یک مرکز آموزش نظامی را در آن کشور ایجاد کند.

بلینکن با تایید این گزارش گفت: "من بسیار واضح ساختم که ما نگرانی‌های عمیقی در مورد فعالیت‌های اطلاعاتی یا نظامی جمهوری خلق چین در کیوبا خواهیم داشت. این چیزی است که ما آن را از نزدیک نظارت خواهیم کرد و ما در این مورد بسیار واضح بوده ایم. ما از کشور خود محافظت خواهیم کرد. ما از منافع خود محافظت خواهیم کرد."

در اوایل ماه جاری، بلینکن تایید کرد که چین از سال ۲۰۱۹ به این سو یک پایگاه جمع‌آوری اطلاعات را در کیوبا اداره می‌کند.

ویدانت پتیل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا، نیز روز چهارشنبه ۲۱ جون (۳۱ جوزا) در این مورد صحبت کرد. او گفت: "ما نگران فعالیت‌های دیرینهٔ چین در کیوبا استیم و جمهوری خلق چین برای افزایش حضور خود در کیوبا به تلاش‌ها خود ادامه خواهد داد و ما به کار خود برای مختل کردن آن ادامه خواهیم داد."

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این گزارش‌ها اذعان کرده است که از همچو مذاکراتی بین چین و کیوبا آگاهی ندارد. این مقام چین افزود که بیجینگ امیدوار است که طرف‌های دخیل بتوانند بیشتر بر فعالیت‌هایی تمرکز کنند که اعتماد را بین یکدیگر و صلح و ثبات را در منطقه توسعه دهد.

پال هیر، تحلیلگر مسایل سیاسی، به صدای امریکا گفت که اقدامات چین در کیوبا، در نزدیکی خاک امریکا، نشان‌دهندهٔ افزایش برابری آن کشور با ایالات متحده در صحنهٔ جهانی است.

او گفت: "اگر آنها [چین] در واقع برخلاف داشتن یک مرکز جمع آوری اطلاعات به طور فعال در آموزش‌های نظامی دخیل باشند، این وضعیت یک گام به پیش خواهد بود اما این را نیز می‌گویم که این احتمال وجود دارد که این اقدام چین، پاسخ آن‌کشور به گزارش‌هایی باشد که ایالات متحده ظرفیت برنامه آموزش نظامی خود را در تایوان بلند برده است."

واشنگتن و بیجینگ در جریان سفر بلینکن در اوایل هفته جاری به چین نتوانستند به پیشرفت‌هایی نایل آیند اما دو طرف برای گفتگوها در ماه های آینده که منجر به بهبود در روابط پرتنش بین دو کشور شود، موافقت کردند.

XS
SM
MD
LG