لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن و اختلافات در بحیرۀ جنوب چین


کری: یک رابطه سازنده بین امریکا و چین می تواند در ایجاد ثبات در بحیره جنوب چین کمک کند.
کری: یک رابطه سازنده بین امریکا و چین می تواند در ایجاد ثبات در بحیره جنوب چین کمک کند.

وزیر خارجه ایالات متحده، می گوید که به ادعا های مالکیت بر آب های بحیره جنوب چین می توان با احترام گذاشتن به قوانین بین المللی رسیدگی کرد، نه با ایجاد فضای ارعاب توسط کشور های رقیب در منطقه.

جان کری گفت که اختلافات روی حقوق استخراج منرال ها و ماهیگیری در بحیره جنوب چین، پرسش های اساسی حقوقی بیشتری را در مورد حاکمیت و حق عبور آزاد از آب های بحیره مذکور مطرح می کند.

آقای کری گفت"شما می دانید که آنان مقاصد فراتر از ادعای مالکیت بر جزایر و صخره ها و منافع اقتصادی که از آن بدست می آید، دارند."

به باور وزیر خارجۀ امریکا رویارویی آنان در باره اینست که آیا "یک کشور با قدرت، حرف اول را می زند و یا اینکه قوانین و قواعد جهانی، حاکمیت قانون و قوانین بین المللی پیروز می شود."

بحیرۀ جنوب چین یکی از شلوغ ترین مسیر های کشتی رانی جهان است. نیرو های بحری چین تا حال چندین بار با کشتی های ویتنامی و فلیپینی در آن مسیر درگیر شده است.

اندونیزیا، برونای، مالیزیا و تایوان نیز ادعای مالکیت بر آب های بحیره جنوب چین را دارند.

جان کری می گوید که یک رابطه سازنده بین ایالات متحده و چین می تواند در ایجاد ثبات در بحیره جنوب چین کمک کند.

وزیرخارجۀ امریکا گفت"رئیس جمهور اوباما به وضاحت گفته است که ایالات متحده از ظهور یک چین صلح آمیز، مرفه و باثبات استقبال می کند - چین که یک نقش مسئولانه را در آسیان و جهان بازی نموده و از قوانین و قواعد موضوعات اقتصادی و امنیتی حمایت کند."

موقف واشنگتن

وزیر خارجه ایالات متحده اضافه کرد که واشنگتن می خواهد از گیر افتادن در دام رقابت های استراتیژیک با چین خودداری کند.

اما مایکل آسلن، تحلیلگر در نهاد پژوهشی امریکن انترپرایز می گوید که چین طی روز های اخیر در تضعیف تلاش های ایالات متحده به خاطر ختم اقدامات تحریک آمیز در بحیره جنوب چین، کمک کرده است.

به گفتۀ آقای آسلن که اگر به مناظرۀ سیاسی آسیا نگریسته شود دیده خواهد شد که تا چه اندازه تغییر کرده است.

این تحلیلگر امریکایی می گوید "به تهدید های روز افزون چین نگاه کنید که اکنون تا سرحد تجاوز پیش رفته است. در مقابل این همه ایالات متحده هیچ اقدامی نمی کند."

از جانب دیگر، هیلیری من لیوریت، استاد دانشگاه امریکایی در واشنگتن می گوید که فلیپین و ویتنام در قبال تهدید های چین، انتظار کمک از ایالات متحده را دارد.

او می گوید چین تا اندازۀ متحدین امریکا در منطقه را تحت فشار قرار خواهد داد تا اینکه به باور بیجینگ، ضعف سیاست واشنگتن مبنی بر عدم کمک متحدین امریکا در منطقه برملا گردد.

این استاد دانشگاه امریکایی می گوید که همچو برداشت زمانی به ضرر واشنگتن تمام خواهد شد که بیجینگ و مسکو منافع مشترک بزرگتر خود را در آن پیدا کنند.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده همچنین گفت که حکومت آقای اوباما سرگرم افزایش معیار های تجارت و سرمایه گذاری در آسیا می باشد زیرا به باور آقای کری، منافع ملی نه تنها توسط نیروی نظامی و ابزار دیپلوماتیک گسترش می یابد، بلکه شهروندان تجارت پیشه و شرکت های تجارتی نیز در گسترش آن نقش اساسی دارند.

XS
SM
MD
LG