لینک های دسترسی

Breaking News

آخرین مرحلۀ انتخابات امریکا؛ کانگرس بر پیروزی بایدن مهر تایید می‌زند


هر دو مجلس کانگرس ایالات متحده روز چهارشنبه ششم جنوری (۱۷ جدی) تشکیل جلسه می‌دهد تا به پیروزی جو بایدن، رییس جمهور منتخب این کشور مهر تایید بزند.

در یک روند تشریفاتی، کانگرس امریکا همواره در جلسۀ عمومی که ریاست آن را معاون رییس جمهور برحال به عهده دارد، نتایج آرای هیات‌های‌ انتخاب کنندۀ رییس جمهور یا الکتورل کالج را شمار و اعلان می‌کند. این آخرین مرحله در روند چند ماهه انتخاب رییس جمهور ایالات متحده است.

الکتورل کالج به تاریخ ۱۴ دسمبر ۲۰۲۰ جلسۀ رای‌گیری را برگزار و جو بایدن را برندۀ انتخابات ریاست جمهوری سوم نومبر اعلان کرد.

شمار آرای انتخاباتی در الکتورل کالج مجموع آرای انتخابی واشنگتن دی سی و ایالت‌های پنجاه گانۀ امریکا است که با مجموع تعداد نمایندگان و سناتوران در کانگرس ایالات متحده برابر است. بر این اساس مجموع آرای انتخاباتی که در رای‌گیری الکتورل کالج به کار برده می‌شود ۵۳۸ رای است؛ یعنی ۴۳۸ عضو مجلس نمایندگان و ۱۰۰ عضو مجلس سنا.

برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، یکی از نامزدان باید کم از کم ۲۷۰ رای انتخاباتی را کسب کند. بر اساس شمارش آرا، جو بایدن در انتخابات سوم نومبر ۳۰۶ و دونالد ترمپ ۲۳۲ رای انتخاباتی را کسب کرده است.

جلسۀ مشترک مجلس نمایندگان و سنای کانگرس ایالات متحده ساعت یک بعد از چاشت چهارشنبه ششم جنوری آغاز شد. اما در نخستین دقایق این جلسه، شماری از قانونگذاران جمهوریخواه در مورد نتایج انتخابات در ایالت اریزونا اعتراض کردند.

آرا چگونه شمار و اعتراضات چگونه رسیدگی می‌شود؟

مایک پنس، معاون برحال ریاست جمهوری ایالات متحده تصدیق‌نامه‌های مهر و موم شدۀ آرای الکتورل کالج ایالت ها و واشنگتن دی سی را یکی پی دیگر باز می‌کند. گروهی متشکل از قانون‌گذاران هر دو حزب تصدیق‌نامه‌ها را به آواز بلند خوانده و رسماً آرا را شمار می‌کنند.

اعتراض به نتایج یک ایالت باید به صورت کتبی باشد و کم از کم از سوی یک سناتور و یک عضو مجلس نمایندگان تایید شود.

اگر چنین اتفاق بیفتد، جلسه مشترک منحل می شود و هر مجلس یک بحث دو ساعته برگزار می‌کند و در برابر هر رای مخالف یکی پی دیگری رای می‌دهند. اکثریت مجلس باید برای باطل کردن رای انتخاباتی رای مثبت بدهند.

در آخرین تلاش برای نگه‌داشتن ترمپ در قصر سفید، بیش از صد عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان و بیش از ده سناتور جمهوریخواه قصد دارند به آرای الکتورل کالج در برخی از ایالت های کلیدی که بایدن در آنها پیروز شده اعتراض کنند. آنان خواستار ایجاد کمیسیونی برای بررسی نتایج انتخابات استند.

آیا کانگرس می‌تواند پیروزی بایدن را رد کند؟

اگر شمار کافی آرا باطل اعلان شود نه بایدن و نه هم ترمپ ۲۷۰ رای انتخاباتی را بدست خواهند آورد که در آن‌صورت کانگرس رییس جمهور بعدی را انتخاب خواهد کرد، اما در واقع چنین چیزی ممکن و متصور نیست.

دموکرات‌ها مجلس نمایندگان را کنترول می‌کنند و در پشتیبانی از پیروزی آقای بایدن متحد اند. از طرف دیگر، مجلس سنا با آنکه از سوی جمهوریخواهان کنترول می‌شود، به احتمال زیاد نتایج انتخابات را به چالش نخواهد کشید، زیرا چندین سناتور حزب جمهوریخواه اعلام کرده اند که در مقابل آرای الکتورل کالج رای مخالف نخواهند داد.

بیشتر سناتوران جمهوریخواه، از جمله جمهوری خواهان برجسته، بایدن را به عنوان رییس جمهور جدید به رسمیت شناخته اند.

مچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا، پیروزی بایدن را در ۱۵ دسمبر تایید کرد و از جمهوریخواهان خواست تا از اعتراض در روز چهارشنبه خودداری کنند.

آیا مایک پنس می‌تواند انتخابات را به نفع ترمپ اعلان کند؟

نقش مایک پنس، معاون رییس جمهور ترمپ در جلسۀ امروز کانگرس تشریفاتی است و حتا اگر وی به خاطر به چالش کشیدن نتایج انتخابات زیر فشار دونالد ترمپ قرار داشته باشد، باز هم قدرت لغو نتایج انتخابات را ندارد.

مارک شورت، رییس دفتر آقای پنس روز دوشنبه گفت که در حالی که معاون رییس جمهور از صلاحیت نمایندگان مجلس برای طرح اعتراض و "ارایه مدارک به کانگرس و مردم امریکا" استقبال می کند، از نقش خود منحرف نخواهد شد. آقای شورت گفت: "او [مایک پنس] از قانون اساسی و قانون مجلس پیروی می‌کند."

در صورتیکه آقای پنس نتایج الکتورل کالج را باطل اعلام کند، که آنهم بی نهایت بعید به نظر می‌رسد، اقدام او مطمیناً در محکمه به چالش کشیده خواهد شد.

این در حالی است که روز جمعه یک قاضی فدرال درخواست لوی گوهمیرت، عضو مجلس نمایندگان را که در آن خواسته شده بود به آقای پنس صلاحیت اعلام پیروزی ترمپ داده شود، را رد کرد.

XS
SM
MD
LG