لینک های دسترسی

Breaking News

دشواری های مشتبثین ناشنوای امریکایی


پیزه فروشی موزریه واقع در شهر سن فرانسسکو ایالت کلفورنیا ممکن مثل سایر پیزه فروشی ها به نظر برسد، اما چیزی که مایه تعجب است این است که در این پیزه فروشی شما چیزی نمی شنوید.

تقریبا همه کارمندان این پیزه فروشی کر یا ناشنوا استند.

رس و میلودی اِستین، مالکان این پیزه فروشی که آنان نیز کر استند در سال 2011 رستوران پیزه فروشی شان را در شهر سن فرانسسکو باز کردند.

کار و بار آنان پر رونق است، زیرا مشتریان غذای را که آنان تهیه می کنند، خوش دارند.

اما خانواده اِستین با تعصب معمول مواجه شده اند، زیرا آنان در مقایسه با سایر متشبثین که کر نیستند و توانایی شنوایی را دارند، کمتر به منابع دسترسی پیدا کرده اند.

استین می گوید "برخی مردم فکر می کنند که واقعا صحبت کردن با کارمندان ما بسیار دشوار و پیچیده است، در واقع چنین نیست. به گونه مثال تصور کنید که شما در یک کشور دیگر استید. چگونه در آن کشور صحبت می کنید. از حرکات استفاده می کنید. اشاره می کنید. عین چیز در این جاست".

اما اکثر مشتریان این پیزه فروشی که شنوا استند خوش دارند تا سوال شان را در مورد منیو غذای که می خواهند آنرا نوشته کنند.

در عین حال به نظر می رسید که شماری از مشتریان که برای اولین بار در این رستوران می یانند در وهلۀ اول دست و پاچه می شوند، اما به زودی آنان احساس راحتی می کنند و از غذای شان لذت می برند.

بسیاری از مالکان متشبث با تعصبات که مواجه می شوند، دست و پنجه نرم می کنند به خصوص زمانیکه آنان درک می کنند که مردم که شنوا استند به این باوراند که بهترین کاری را که افراد نا شنوا می توانند انجام بدهند تدریس و مشوره دهی برای سایر مردم نا شنوا است.

مره، که مالک یک کار خانه تولیدی لباس و یک فروشگاه در نیویارک است، می خواست در بخش دیزاین و فیشین، آموزش بیبیند.

اما او می گوید که شماری از مشاوران شغلی در کالج تلاش کردند تا وی دیزاین گرافیک بیاموزد، شغلی که مستلزم صحبت زیاد نیست.

مره می گوید "بسیاری از دوستانم لباس های را خوش داشتند. آنان بوت های مرا را خوش داشتند. این وضیعت مرا تشویق کرد تا دیزاینر فیشن شوم.

در نهایت او کورس دیزاین را فرا گرفت و در نتیجه با پرچون فروش کار گرفت. او در سال 2008 آغاز به دیزاین تی شرت و سایر لباس ها کرد—آنهم با یک لوگویی که به زبان اشاره امریکایی که در نوشته شده بود: "دوستت دارم".

در ابتدا او کار و بار خود را از طریق آنلاین انجام می داد تا بالاخره در بهار سال گذشته آنقدر رشد کرد تا اینکه فروشگاه خود را باز کند.

بسیاری مردمی که به فروشگاه او می روند و می توانند مکاتبه کنند و کالای مورد نیاز شان را بخرند.

تکنالوژی برای مردم نا شنوا سهولت زیاد به وجود آورد و آنان می توانند با استفاده از تکنالوژی با مردم که شنوا استند، به سادگی صحبت کنند.

استفاده از ایمیل کار و بار را برای مردم نا شنوا بسیاری سهل کرده است، زیرا از این طریق آنان می توانند با مشتریان، بانک ها، فروشندگان، مقامات حکومتی و سایرین مکاتبه کنند.

استفاده از ایمیل و شبکه های اجتماعی نیاز به بحث رو به رو را برای مردم نا شنوا کمتر ضروری ساخته است. در برخی موارد نا شنوایان مثل خانوادۀ اِستین با تعصب مردم شنوا مواجه شده اند، شنوایان که مردم نا شنوا و یا کم شنوا را کمک کنند تا تغییر در زندگی آنان به وجود بیاید.

این زوج با مقاومت دفاتر محلی حکومتی مواجه شدند، حتی زمانیکه آنان می خواستند جواز رستوران شان را به دست بیاورند.

خانم اِستین می گوید او خواهان پذیرش افراد نا شنوا و کم شنوا در جامعه و می گوید که بسیاری از افراد نا شنوا از مهارت های شفگت انگیز برخوردار است، اما برای آنان فرصت مساعد نمی شود تا از مهارت های شان بهره برداری شود.

XS
SM
MD
LG