لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن خواست روسیه مبنی بر تحقیقات از امریکاییان را رد کرد


وزارت خارجۀ ایالات متحده، پیشنهاد مشروط روسیه مبنی بر تحقیقات امریکا از دوازده افسراستخبارات نظامی آنکشور را رد کرده است.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در دیدار اخیر با دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده گفته بود که رابرت مولر، رئیس هیئت ویژۀ حقیقت یاب که مداخلۀ روسیه در انتخابات ٢٠١٦ ایالات متحده را بررسی میکند، میتواند به روسیه برود و از آن ١٢ افسر استخبارات نظامی آنکشور تحقیقات کند که به تلاش برای مداخله در انتخابات ٢٠١٦ ایالات متحده متهم میباشند.

رئیس جمهور روسیه اضافه کرده بود، واشنگتن این کار را تنها در صورت کرده میتواند که به کریملن نیز اجازه داده شود تا از آن ١١ امریکایی تحقیقات کند که از سوی مسکو به اقدامات غیرقانونی در روسیه مظنون دانسته میشوند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده خواست مسکو را رد کرده و آن را غیرمنطقی خوانده است. اما قصرسفید تا حال پیشنهاد ولادمیر پوتین را رد نکرده است.

قصرسفید گفته است که "صحبت در این مورد صورت گرفته، اما به نمایندگی از ایالات متحده کدام تعهد صورت نگرفته است".

رئیس جمهور با همکاران خود روی این موضوع بحث میکند و اگر کدام تصمیم گرفته شود، شما را باخبر میسازیم."

څارنوالان روسی میخواهند تا تعداد از قانونگذاران، افسران امنیتی و دپلومات های امریکایی را نیز مورد استجواب قرار دهند. در میان دپلومات ها، مایکل مک فول، سفیر سابق ایالات متحده در روسیه نیز شامل میباشد.

مک فول پیشنهاد پوتین را خنده آور خوانده و از قصرسفید خواسته است تا به آن پاسخ رد دهد. اما قبل از دیدار رهبران امریکا و روسیه، مایکل مک فول در مورد موضعگیری دونالد ترمپ در قبال روسیه، ابراز نگرانی کرده بود.

مایکل مک فول گفته بود "هراس من اینست که رئیس جمهور ترمپ بسیار زیاد دوستانه خواهد بود و در ستایش از پوتین، اسراف خواهد کرد."

اما دونالد ترمپ روز گذشته این چنین انتقادات را رد کرد."هیچ رئیس جمهور دیگر به مانند من در برابر روسیه سختگیر نبوده است".

از جانب هم، کریستوفر ری، رئیس ادارۀ تحقیقات فدرال یا اف.بی.آی، دیروز گفت که روسیه به تلاش خود برای ایجاد تفرقه در ایالات متحده ادامه میدهد.

رئیس ادارۀ اف.بی.آی همچنان پیشنهاد مشروط رئیس جمهور روسیه مبنی بر تحقیقات امریکا از ١٢ افسراستخبارات نظامی آنکشور را رد کرد.

XS
SM
MD
LG