لینک های دسترسی

Breaking News

یک فرماندۀ شبکۀ حقانی در پاکستان کشته شد


حملۀ طیارۀ بی سرنشین
حملۀ طیارۀ بی سرنشین

یک فرماندۀ کلیدی شبکۀ حقانی، بر اساس گزارش ها در اثر حملۀ طیارۀ بی سرنشین ایالات متحده در مناطق قبایلی پاکستان کشته شده است.

مقامات امنیتی پاکستان گفتند که این حمله دوشنبه شب انجام شده و فرماندۀ شبکۀ حقانی را که به نام "ابوبکر" شناسایی شده است، هدف قرار داده است.

وزارت دفاع ایالات متحده تاهنوز این حمله را تایید نکرده است.

بهرام خان، یک باشندۀ قریۀ دیوال منطقۀ سپین تل شهر هنگو، به رادیوآزادی گفته است که سه نفر دیگر به شمول یک پسر، در آن حمله مجروح شده است.

براساس گزارش های استخباراتی افغانستان و پاکستان، ابوبکر که نام اصلی آن عمر بوده است، از ولایت خوست که زادگاه جلال الدین حقانی رهبر شبکۀ حقانی می باشد، سر برآورده است.

بهرام خان می گوید، ابوبکر پس از آن از وزیرستان شمالی پاکستان به منطقۀ دیوال نقل مکان کرد که اردوی پاکستان عملیات ضد دهشت افگنی را در ۲۰۱۴ در آن مناطق آغاز کرد.

این حملۀ طیارۀ بی سرنشین امریکایی در منطقۀ قبایلی پاکستان پس از آن صورت می گیرد که در حملۀ انتحاری ۳۱ می شهر کابل، بیش از ۱۵۰ تن کشته شدند.

مقامات افغانستان شبکۀ حقانی مستقر در پاکستان را مسوول انفجار در برابر سفارت آلمان قلمداد می کنند؛ اما، سراج الدین حقانی، رهبر آن شبکه در یک پیام نادر به زبان پشتو که توسط طالبان در دسترس صدای امریکا قرار گرفت، هر گونه دخالت در آن حمله را رد کرد.

شبکۀ حقانی که از جانب ایالات متحده یک سازمان دهشت افگنی خارجی شناسایی شده است، بر اساس گزارش ها در منطقۀ میرامشاه، شهرک قبایلی در شمال پاکستان مستقر می باشد.

حملۀ طیارۀ بی سرنشین روز دوشنبه، نخستین حملۀ هوایی در آن منطقه نیست. یک فرماندۀ ارشد شبکۀ حقانی نیز در سال ۲۰۱۳ در آن منطقه، یکجا با چندین عضو آن گروه توسط طیارۀ بی سرنشین هدف قرار گرفت.

حملات طیاره های بی سرنشین امریکایی در پاکستان، با شدت گرفتن فعالیت های دهشت افگنی و خشونت ها در افغانستان از سر گرفته شده است؛ حملاتی که مقامات امریکایی و افغان وسیعاً پاکستان را مقصر می شمارند.

اسلام آباد همواره ادعا های مبنی بر حمایت و پناه دادن به گروه های دهشت افگن را برای سازماندهی حملات علیه خاک افغانستان رد کرده است.

XS
SM
MD
LG