لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت امریکا در کابل نگران امنیت انتخابات است


سفارت ایالات متحده در کابل امروز ۲۳ سپتمبر (اول میزان) در صفحۀ تویتر اش نوشته است که در مورد شکایات زیاد پیرامون امنیت، عدم موجودیت سهولت های یکسان و تقلب در انتخابات نگران است.

سفارت امریکا از تمام کاندیدان خواسته است تا بر اساس اصول روند دموکراتیک عمل کرده و به آن احترام گذارند.

سفارت امریکا همچنان از تمامی نهاد های دخیل در انتخابات و ارگان های امنیتی خواست است تا برای تامین انتخابات شفاف و مصوون، تلاش های همه جانبه به خرج دهند.

از جانب دیگر، گروه حمایت از انتخابات گفته است که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان "نباید" نتایج انتخابات را از راه های فرا قانونی و بی نظمی مدنی مورد مناقشه قرار دهند.

نمایندگان گروه حمایت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با نامزدان ملاقات کردند و از آنان خواستند تا از وارد کردن اتهامات تایید ناشده به همدیگر دوری جویند.

نمایندگان این گروه که شامل کشورهای کمک کننده، اتحادیه اروپایی، آسترالیا، سویدن، آلمان، جاپان، بریتانیا، امریکا، ناتو و هیات معاونت ملل متحد در افغانستان است، همچنین از نامزدان ریاست جمهوری خواسته است تا در روند رای دهی، شمارش آرا، اعلام نتایج و طی مراحل شکایات مداخله نکنند.

بر اساس این اعلامیه، تمامی نامزدان باید هر گونه خشونت و تهدید مرتبط به انتخابات را شدیداً و در ملا عام تقبیح کنند.

این گروه گفته است که اعتبار انتخابات مسوولیت یک نهاد نه بلکه مسوولیت جمعی به شمول نامزدان ریاست جمهوری است.

گروه حمایت از انتخابات ضمن این که گفته است که به گونه متداوم از نزدیک انکشافات انتخاباتی را نظارت خواهند کرد، از تمامی نامزدان و حامیان شان خواست تا از مراحل باقی ماندۀ انتخابات فعالانه پشتیبانی کنند.

XS
SM
MD
LG