لینک های دسترسی

Breaking News

حمله بر طالبان تخطی از توافقنامه دوحه نیست - قوای امریکایی  


نیروهای امریکایی در افغانستان و سفارت ایالات متحده در کابل گفته اند که حملات هوایی نیروهای امریکا بر طالبان در مغایرت با مواد توافقنامهٔ امریکا-طالبان قرار ندارد.

آقای لگیت در صفحهٔ تویترش نوشته است: "حملات هوایی ایالات متحده در هلمند و فراه فقط در دفاع از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان که زیر حمله طالبان قرار داشتند، انجام شده و انجام خواهد شد."

این در حالی است که طالبان با نشر بیانیه‌ای ادعا کرده اند که نیروهای امریکایی با راه اندازی حملات هوایی در هلمند، فراه و سایر ولایت‌ها از توافق دوحه تخطی کرده اند.

اما سخنگوی نیروهای امریکایی این ادعا گروه طالبان را رد کرده و گفته است این حملات در مطابقت با توافقنامۀ دوحه و اعلامیۀ مشترک میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان انجام شده است.

او نوشته است: "تمام جهان شاهد حملات طالبان در هلمند بودند؛ حملاتی که هزاران غیرنظامی بی‌گناه افغان را زخمی و بی‌جا کرد."

در این حال، راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل نیز ادعا طالبان در مورد حملات هوایی در ولایت فراه و هلمند را رد کرده است.

آقای ویلسن افزوده است که حملات طالبان سبب تلفات شده و هزاران نفر را بی‌جا کره است.

او گفته است زمانی که خشونت‌ها کاهش و توقف یابد، روند صلحی می‌تواند به پیش برود.

سخنگوی نیروهای امریکایی افزوده است که از تمام جوانب می‌خواهند تا خشونت را کاهش داده و اجازه دهند روند سیاسی شکل گیرد.

پیش از این، جنرال سکات میلر، قوماندان نیروهای حمایت قاطع به رهبری ایالات متحده در افغانستان به طالبان هشدار داده بود که در صورت عدم کاهش خشونت‌ها در انتظار پاسخ باشند.

XS
SM
MD
LG