لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو 'اصلاحات انتخاباتی' رئیس جمهور غنی را ستایش کرد


مایک پمپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده از تلاش های رئیس جمهور افغانستان در راستای اقدام برای برگزاری "انتخابات معتبر و شفاف" ستایش کرده است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه ای گفته است که آقای پمپیو، این موضوع را ناوقت روز پنجشنبه در یک تماس تیلفونی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، بیان کرد.

در اعلامیه وزارت خارجۀ امریکا آمده است که تلاش و تعهد رئیس جمهور غنی در قسمت آوردن اصلاحات در نهاد های انتخاباتی به منظور برگزاری "انتخابات با اعتبار و شفاف" قابل ستایش است.

در این اعلامیه همچنین ذکر شده است که مقامات دو کشور در مورد مبارزه بر ضد دهشت افگنی و روند مذاکرات صلح افغانستان نیز صحبت کردند.

اظهارات وزیر خارجۀ ایالات متحده در مورد اقدام رئیس جمهور غنی در راستای "آوردن اصلاحات در نهاد های انتخاباتی" افغانستان در حالی مطرح شده است که اخیراً عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان با استناد به مخالفت‌ برخی کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر نصب استیکر در کاپی تذکره‌های کاغذی رای‌دهندگان، هرگونه تهدید و اعمال فشار بر کمیشنران انتخاباتی را غیرقانونی خواند.

آقای عبدالله، که در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت که موضوع نصب استیکر در کاپی تذکره‌های کاغذی رای‌دهندگان، طرح پیشنهادیی بود تا رای‌دهندگان از تهدیدها در امان باشند، اما زمانی که از نظر چهار کمیشنر کمیسیون انتخابات، این کار از لحاظ حقوقی و قانونی، ناممکن اعلام شد؛ جایی برای بحث باقی نمی‌ماند.

یک روز قبل از اظهارات رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، شهلا حق، سرپرست دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات پس از فیصلۀ اخیر کمیسیون مبنی بر نصب استیکر روی کاپی تذکره‌های رای دهندگان، از موقف اش کناره‌گیری کرده است.

قبل از انتقاد های رئیس اجرائیه از روند آمادگی برای برگزاری انتخابات، کمیسیون سمع شکایات انتخابات افغانستان از نهاد های دولتی و غیر دولتی خواست تا از هرگونه مداخلۀ "مستقیم و غیر مستقیم" در روند انتخابات، اجتناب کنند.

مقام های این کمیسیون هویت افراد و مقام های را که در امور انتخابات مداخله می کنند، بیان نکرده اند.

قرار است که انتخابات شورای ملی در ۲۸ میزان سال روان خورشیدی برگزار شود و به گفتۀ محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، بر اساس قانون اساسی کشورش، دورۀ کاری حکومت وی در اول جوزای سال آیندهخاتمه میابد و انتخابات ریاست جمهوری مطابق قانون اساسی افغانستان در آن کشور برگزار خواهد شد.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، انتخابات به منظور تعيين رئيس جمهور جديد در خلا ل مدت ۳۰ الی ۶۰ روز قبل از پايان کار رئيس جمهور برگزار ميگردد.

XS
SM
MD
LG