لینک های دسترسی

Breaking News

روز کارگر در امریکا؛ مقایسۀ کارگر امروز با یک و نیم قرن پیش


مردم ایالات متحدۀ امریکا امروز دوشنبه ۲ سپتمبر (۱۱ سنبله) رخصتی عمومی روز کارگر را تجلیل و از کارگران امریکایی و سهم آنان در رشد اقتصاد این کشور قدردانی می‌کنند.

تاریخ روز‌ کارگر در امریکا به سال‌های ۱۸۸۰ بر می‌گردد، زمانیکه کارگران امریکایی در بدل معاش ناچیز و بدون کوچک‌ترین امکانات صحی، ۱۲ ساعت در روز و شش روز در هفته کار می‌کردند. حتا در آن زمان کودکان نیز بخشی از نیروی کار بودند.

پس از سروصداهای کارگران برای بهبود وضعیت شان، ایالت‌های امریکا یکی پی دیگر قوانینی را به منظور بهبود معیشت و در آمد کارگران تصویب کردند.

در ۲۸ جون ۱۸۸۴، کانگرس ایالات متحدۀ امریکا لایحه‌ای تصویب کرد تا نخستین دوشنبه سپتمبر هر سال به صفت "روز کارگر" تجلیل شده و این روز رخصتی عمومی باشد.

در سال‌های پسین، به دلیل رشد سرسام آور تکنالوژی و جهانی شدن اقتصاد، اتحادیه‌های کارگری در امریکا مشارکت و نقش خود را در اقتصاد رو به کاهش می‌بینند.

با اینحال، شرایط کنونی کارگران امریکایی پس از چند دهه مبارزه بهبود یافته است، آنان هشت ساعت در روز و پنج روز در هفته کار می‌کنند و افزون بر بیمۀ صحی سالانه دو هفته یا بیشتر رخصتی با معاش دارند.

در شماری از شهرهای امریکا رسم و گذشت‌ها و جشن‌ها به مناسبت روز کارگر برگزار می‌شود.

روز کارگر در امریکا، به گونۀ غیررسمی آخرین روز تابستان و آغاز سال تعلیمی نیز می‌باشد، هرچند سال تعلیمی در شمار زیاد شهرها و ایالت‌های امریکا در هفتۀ اخیر ماه اگست آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG