لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا تعداد پرسونل نظامی خود در تایوان را تقریباً دو برابر کرده است


باوجودیکه ایالات متحده حضور غیر رسمی نظامی خود را در تایوان ظرف یکسال گذشته دو برابر افزایش داده است، تعدادی از کارشناسان گفته اند که شمار قوای امریکایی در تایوان هنوز هم اندک است.

بر اساس آمار مرکز معلومات نیروی بشری دفاعی پنتاگون،‌ این پرسونل فعال نظامی امریکا مستقر در تایوان شامل ۳۲ تن از نیروی‌های بحری، دو پرسونل اردو و پنج تن از نیروهای هوایی اند.​

اما این کارشناسان گفته اند،‌ باوجود شمار اندکی قوای ایالات متحده در تایوان،‌ این اقدام واشنگتن اشاره‌ای برای بیجینگ است که آیندهٔ تایوان هنوز هم در اولویت ایالات متحده قرار دارد.

ایالات متحده تا حال مشخص نکرده است که پرسونل نظامی امریکا در تایوان مصروف انجام کاری است،‌ اما کیچ لیایو،‌ از یک مرکز پژوهشی نظامی و امنیتی مستقر در تایوان، گفته است که اقدام ایالات متحده به چین نشان داده است که تایوان در اولویت امریکا باقی مانده است.

افزایش از ۲۰ نفر به ۳۹ نفر بین ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰ تا ۳۰ سپتمبر ۲۰۲۱ با هیاهوی اندکی همراه بود. تسای اینگ ون، رییس جمهور تایوان، در ماه اکتوبر سال روان میلادی پذیرفت که ایالات متحده شمار اندکی از نیرو نظامی خود را در تایوان حفظ می کند.

ایالات متحده، تایوان را منحیث یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد، اما متعهد به حمایت از قابلیت‌های دفاعی آن است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، به تاریخ ۲۱ اکتوبر (۲۹ میزان) گفت که امریکا از تایوان دفاع می کند.

آقای بایدن در مصاحبه‌ای با تلویزیون کنن گفته که ایالات متحده تعهد دارد تا از جزیره‌ٔ تایوان که چین آنرا بخشی از قلمرو خود می داند،‌ دفاع کند.

پیش از این،‌ چیو کو‌-چنگ، وزیر دفاع تایوان، در ماه اکتوبر ۲۰۲۱ گفت که تنش نظامی میان تایوان و چین در مقایسه با بیش از ۴۰ سال گذشته،‌ به بیشترین حد رسیده است. این مقام ارشد نظامی تایوان همچنین گفته است که چین تا سال ۲۰۲۵ میلادی قادر خواهد شد تا حمله‌ای "تمام عیار" را بر تایوان انجام بدهد.

در سال‌های اخیر روابط میان واشنگتن و بیجینگ روی مسایل مختلف رو به وخامت بوده است.

مناقشه تجارت دوجانبه، نقض حقوق اقلیت‌ها، به ویژه مسلمانان اویغور در منطقه شین ژیانگ، وضع قوانین سختگیرانه چین بر هانگ کانگ، موقف چین در برابر تایوان و حمایت امریکا از تایوان و مناقشه در جنوب آب‌های چین که چندین کشور در منطقه بر آن ادعای مالکیت دارند از عوامل عمده تیرگی روابط میان دو اقتصاد بزرگ جهان شده است.

XS
SM
MD
LG