لینک های دسترسی

Breaking News

تفنگ های امریکایی جاگزین کلاشینکوف در افغانستان می شود


به گفتۀ مقامات نظامی افغان، اردوی آن کشور از تفنگ های M4 و M16 ساخت امریکا استفاده می کند و تنها وزارت داخلۀ آن کشور از کلاشینکوف ساخت روسیه استفاده می کند

مقامات امنیتی افغانستان می گویند که ایالات متحده در نظر دارد تا تفنگ های M4 و M16 ساخت امریکا را جاگزین کلاشینکوف های ساخت روسیه در افغانستان کنند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان، به صدای امریکا گفت که روند جاگزینی تفنگ های M4 و M16 ساخت امریکا به عوض کلاشینکوف های ساخت روسیه آغاز شده است.

آقای دانش افزود "قرار بود تا تفنگ هایM4 و M16 ساخت امریکا تا یک سال جاگزین کلاشینکوف های روسی شود، اما تا حال اندکی از تفنگ های ساخت امریکا جاگزین کلاشینکوف های روسی شده است."

سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان گفت که وزارت دفاع ملی سال گذشته بیش از ۱۰۰۰۰ کلاشینکوف را از روسیه به قسم تحفه به دست آورد و همۀ آنرا به وزارت داخله تحویل داد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به صدای امریکا گفت که اردوی آن کشور از آغاز ایجاد حکومت پس از رژیم طالبان همواره از تفنگ های M4 و M16 ساخت امریکا استفاده کرده و تنها وزارت داخله از کلاشینکوف های ساخت روسیه استفاده می کند.

در حال حاضر، به استثناه چند هلیکوپتر ساخت روسیه، اردوی افغانستان به طور گسترده از سلاح های ساخت ایالات متحده استفاده می کند.

شماری از کارشناسان امنیتی می گویند که کلاشینکوف ساخت روسیه در مقایسه با تفنگ های M4و M16 از موثریت بیشتر برخوردار است.

عتیق الله امرخیل، جنرال بازنشستۀ افغانستان، به یک رسانه عربی گفته است که کلاشینکوف ظاهراً ساده به نظر می رسد، اما سلاح مستحکم است؛ در زمان کم می تواند ترمیم شود وحتی اگر در گل و لای بیفتد، باز هم به خوبی کار می کند.

میرزا محمد یارمند، معیین پیشین وزارت داخلۀ افغانستان، اما به عرب نیوز گفته است که جاگزینی کلاشینفکوف و سایر تسلیحات روسیه توسط سلاح های امریکایی دو نفع دارد: از آنجائیکه امریکا سلاح و لوژستیک را برای افغانستان فراهم می کند، ترمیم سلاح های امریکایی آسانتر خواهد بود.

از سوی دیگر، به گفتۀ آقای یارمند، این اقدام رقابت ایالات متحده در برابر روسیه است، زیرا ایالات متحده در صدد حضور طولانی مدت در افغانستان است و ترمیم سلاح های امریکایی می تواند برای شرکت های امریکایی پر منفعت باشد.

XS
SM
MD
LG