لینک های دسترسی

اوباما: اعمار مسجد آزادی دین را در ایالات متحده تائید میکند


براک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده میگوید، او از طرح اعمار مسجد و یک مرکز اسلامی در نیویارک در نزدیک ساحه حملات مرگبار یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ حمایت میکند.

کینت کلاین خبر نگار صدای امریکا از واشنگتن گزارش میدهد که این اولین بار است که رییس جمهور در مورد این مساله جنجال بر انگیز اظهار نظر نموده است.

براک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده، شام جمعه در محفل افطار در قصر سفید از حلول ماه رمضان تجلیل کرد. با وجود مخالفت که در قسمت اعمار مسجد در نیویارک موجود است، او گفت اجازه اعمار مسجد و مرکز اسلامی، آزادی دین در ایالات متحده را تصدیق میکند.

"منحیث تبعه این کشور و منحیث رییس جمهور، من عقیده دارم که مسلمانان مانند هر کسی دیگر حق این را دارند که درین کشور آزادانه به مناسک مذهبی خود بپردازند. و درین حق اعمار محل عبادت و مرکز اجتماعی در شهر منهاتن، مطابق به قوانین و مقررات شهری و بین المللی، شامل میباشد."

این اولین بیانات رییس جمهور روی این مساله میباشد. مقامات قصر سفید گفته اند که این یک مساله داخلی است.

نظر خواهی اخیر عامه شبکه تلویزیونی ( سی ان ان ) نشان میدهد که ۷۰ فیصد امریکاییان مخالف پلان اعمار مسجد در نزدیک ساحه یی اند که طیاره رباییان گروه تندور مسلمان القاعده، با تصادم طیاره های مسافر بری بر ساختمان های مرکز تجارتی جهان، ۳۰۰۰ نفر را هلاک ساختند.

اکثر امریکاییان میگویند، اعمارمسجد در نزدیک محلیکه اکنون "گروند زیرو" نامیده میشود برای قربانیان آن واقعه بی حرمتی است.

پیتر کینگ، عضو کانگرس از حزب جمهوری خواه از نیویارک، بصورت فوری بیانات رییس جمهور اوباما را مورد انتقاد قرار داده و پلان اعمارمسجد را "بی عاطفگی و بی پروایی" خواند.

ولی آنانیکه از این پلان حمایت میکنند میگویند، این کار فاصله بین غرب و جهان اسلام را کم میسازد.

آقای اوباما میگوید او احساسات شدیدی را که روی این مساله موجود است درک میکند.

"حملات یازده سپتمبر یک رویداد نهایت مخرب بود. درد و تجربه کسانیکه اقارب خود در آن ئاقعه از دست دادند، غیر قابل تصور است. من احساسات درین مورد را کاملا درک میکنم."

ولی رییس جمهور اوباما گفت به آزادی دین باید احترام گذاشت:

"این جا امریکا است. تعهمد ما برای آزادی دین باید پایدار و محکم باشد. این اصول که مردم همه ادیان به این کشور میایند و اینکه حکومت رویه متفاوتی با آنان ندارد، این کار در هویت امریکا یک امر نهایت مهم است."

آقای اوباما میگوید، دشمانان امریکا به آزادی دین احترام نمی گذارند. جنبش القاعده جنبش اسلامی نه بلکه تحریف اسلام میباشد.

اوباما همچنان به ملا های مسلمان امریکا که علیه دهشت افگنی و تندروی سخنرانی کرده اند احترم گذاشته و همچنان به مسلمانانیکه با افتخار در اردوی ایالات متحده کارمی کنند ، ارج گذاشت.

XS
SM
MD
LG