لینک های دسترسی

Breaking News

جان باختن دو امریکایی در دونباس اوکراین


وزارت خارجهٔ امریکا روز شنبه ۲۳ جولای (اول اسد) گفت که دو شهروند ایالات متحده در منطقهٔ دونباس اوکراین جان باخته اند.

اظهارات وزارت خارجهٔ امریکا در حالی صورت گرفته است که نیروهای روسیه ازچندین ماه به این سو، عملیات نظامی خود را در منطقهٔ دونباس شدت داده اند.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، کیف یک واحد بین المللی برای داوطلبان با درجات مختلفی از آموزش های نظامی را ایجاد کرده است تا حکومت آن کشور را در برابر تجاوز روسیه کمک کنند. اما وزارت خارجه تایید نکرده است که این دو شهروند ایالات متحده به مقصد جنگ به اوکراین رفته بودند یا خیر.

یک سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده گفته است که"می توانیم مرگ دو شهروند امریکایی را در منطقه دونباس اوکراین تایید کنیم. ما با خانواده های [آنان] در ارتباط استیم و تمام کمک های قنسولی احتمالی را ارایه می دهیم."

اما وزارت خارجهٔ ایالات متحده "به احترام اعضای خانواده در این شرایط دشوار" در مورد مرگ این دو شهروند ایالات متحده جزییات ارایه نکرده است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، و وزارت خارجهٔ‌امریکا به شهروندان این کشور هشدار داده اند تا به اوکراین سفر نکنند و در منازعهٔ اوکراین نیز سهم نگیرند.

پس از آنکه حکومت اوکراین شماری از جنگجویان خارجی را به خطوط مقدم جبهه در آن کشور اعزام کرد، شماری از آنان کشته، اسیر و یا هم ناپدید شده اند.

قبل بر این، حکومت ایالات متحده تایید کرده بود که دو شهروند امریکایی در جریان تهاجم نظامی اوکراین در آن کشور کشته شده اند.

در عین حال، مسکو گفته است که دو امریکایی را که هردوی شان نظامیان پیشین ایالات متحده بوده اند، در ماه جون سال روان میلادی به اسارت گرفته اند.

مقام های روسی گفته اند که این دو شهروندان ایالات متحده احتمالاََ به مجازات اعدام محکوم شوند.

در همین حال، دو شهروند بریتانیایی و یک مراکشی که در جریان جنگ بر ضد تهاجم نظامی روسیه می جنگیدند، توسط جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در منطقهٔ دونتسک دستیگر شده اند. مقام های نام نهاد "جمهوری مردم دونتسک" این دو بریتانیایی و یک مراکشی را به مجازات اعدام محکوم کرده اند.

XS
SM
MD
LG