لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: مخالف ایجاد حکومت موازی در افغانستان استیم


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که واشنگتن مخالف ایجاد حکومت موازی در افغانستان است.

ساعاتی پیش از این پیام آقای پمپیو، محمد اشرف غنی در ارگ و عبدالله عبدالله در قصر سپیدار مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به جا آوردند.

آقای پمپیو شام دوشنبه نهم مارچ (۱۹ حوت) در یک پیام تویتر نوشته است که ایالات متحده با استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی مخالف است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده با تاکید بر حمایت قوی واشنگتن از افغانستان متحد و دارای حاکمیت ملی گفته است: "اولولیت‌دهی به حکومت همه شمول برای صلح مهم است".

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات آن کشور که در آن آقای غنی برنده معرفی شد، عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را نپذیرفت و گفت که حکومت همه شمول را شکل می‌دهد.

آقای غنی روز دوشنبه پس از مراسم تحلیف که در آن افزون بر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان، راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل، سکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان و شمار زیاد سفیران و روسای نهاد‌های بین المللی شرکت داشتند، با تاکید بر وحدت ملی و اینکه ارگ "قرارگاه سیاسی یک گروه" نخواهد بود، از تمام حریفان سیاسی خود خواست تا برای وحدت ملی کنار هم بیایند.

عبدالله عبدالله با آنکه خود را رییس جمهور خوانده و مراسم تحلیف را به جا آورد، باز هم تاکید کرد که همیشه برای گفتگو و حل مشکلات از ورای گفتمان آماده است.

XS
SM
MD
LG