لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به سربازان افغان هیلیکوپترهای عصری می‌دهد


حکومت ایالات متحده در نظر دارد که هیلیکوپترهای فرسودۀ روسی قوای مسلح افغانستان را با هیلیکوپترهای مجهز امریکایی تعویض کند و اتکای سربازان افغان را به تجهیزات روسی کمتر سازد.

قوای هوایی افغان که در ۱۴ سال گذشته از سوی مشاوران ناتو آموزش دیده اند، در مقایسه با سایر بخش‌های قوای مسلح کمتر تقویت و تجهیز شده و تشکیل آن نیز در مقایسه با شورشگری گسترده در افغانستان، کوچک است.

اکنون وزارت دفاع ایالات متحده از کانگرس آن‌کشور خواستار فراهم آوری ۵۳ هیلیکوپتر بلک هاک UH-60 به نیروهای افغان شده است که می تواند جاگزین حدود ۵۰ هیلیکوپتر Mi-17 روسی شود که اکنون بدون وقفه بخش اعظم ماموریت های اکمالاتی، انتقالاتی و در برخی موارد عملیات جنگی نیروهای افغان را به پیش می برد.

هیلیکوپترهای بلک هاک قابلیت خوب عملیاتی در افغانستان دارد
هیلیکوپترهای بلک هاک قابلیت خوب عملیاتی در افغانستان دارد

پیروزی دونالد ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحدۀ امریکا و چشم انداز روابط گرمتر میان امریکا و روسیه شاید این پیشنهاد پنتاگون را متاثر سازد. با وصف منظور شدن این پیشنهاد، به صدها میلیون دالر و نیز آموزش صدها پیلوت افغان نیاز خواهد بود تا این امر تحقق یابد.

خبرگزاری رویترز از قول ادم ستمپ سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده نگاشته است که فراهم آوری طیاره های امریکایی راه حل درازمدت برای رفع نیازمندی سربازان افغان است و استفاده از آن با شرایط اقلیمی و جغرافیایی افغانستان سازگار است.

یکی از انگیزه های فراهم آوری هیلیکوپترهای امریکایی به سربازان افغان، محدودیت‌های قانونی بر مصرف بیشتر پول وزارت دفاع امریکا برای حفظ و مراقبت یا خریداری هیلیکوپترهای روسی می باشد.

شمار زیاد هیلیکوپترهای دست داشتۀ قوای مسلح افغانستان ساخت روسیه است
شمار زیاد هیلیکوپترهای دست داشتۀ قوای مسلح افغانستان ساخت روسیه است

درخواست ۸۱۴ میلیون دالری وزارت دفاع امریکا شامل خریداری طیاره های جدید جنگی به نیروهای افغان نیز می باشد. همچنان فراهم آوری ۳۰ هیلیکوپتر MD-530 و شش طیارۀ A-29 نیز در این درخواست شامل شده است.

مقام‌های افغان به خبرگزاری رویترز گفته اند که تا کنون از این تصمیم به گونۀ رسمی به آنان ابلاغ نشده است، اما از آن استقبال می‌کنند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان به رویترز گفته است که هیلیکوپترهای بلک‌هاک در افغانستان آزمایش شده است و به خوبی می تواند نیروهای افغان را حمایت کند.

از سال ۲۰۱۰ تا حال، ایالات متحده کم از کم ۳.۷ میلیارد دالر را برای انکشاف و تقویت قوای هوایی افغان صرف کرده است، با آنهم قوای مسلح افغان از ناکافی بودن پرسونل آموزشدیدۀ هوایی و کمبود طیاره شاکی است.

XS
SM
MD
LG