لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: نقض حقوق بشر در افغانستان در ۲۰۲۰ فراگیربود


وزارت خارجه ایالات متحده در بررسی سالانه خود در مورد حقوق بشر می‌گوید که در سال ۲۰۲۰ موارد نقض حقوق بشر در سرتاسر جهان، به شمول افغانستان به گونهٔ وافر مشاهده شده است.

در گزارش که وزارت خارجهٔ امریکا در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان نشر کرده آمده است که باوجودیکه به تاریخ ۱۲ سپتمبر نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان مذاکرات صلح افغانستان را آغاز کردند. اما پیش و در جریان مذاکرات، گروه های شورشی مسلح حملات عمده‌ای را بالای نیروهای دولتی، اماکن عمومی و غیرنظامیان انجام دادند و هزاران نفر را کشته و زخمی کردند.

موارد مهم نقض حقوق بشر، قتل توسط شورشیان، قتل‌های غیر قانونی توسط نیروهای امنیتی، گزارش‌های شکنجه و موارد مجازات بی‌رحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز از سوی طرفین درگیر می‌باشد.

بازداشت خودسرانه، کشتن غیر نظامیان، ناپدید شدن و آدم ربایی‌های اجباری، شکنجه و آزارهای جسمی نیز از جمله موارد نقض حقوق بشر اند که براساس گزارش وزارت خارجهٔ امریکا در افغانستان رخ داده است.

در گزارش آمده است که فساد گسترده، عدم رسیدگی و پاسخگویی به قضایای خشونت علیه زنان از جمله متهمان جنایات اخلاقی، استخدام و استفاده از کودکان منحیث سرباز و سو استفاده جنسی از کودکان از موارد دیگر نقض حقوق بشر در سال گذشته خوانده شده است.

در گزارش همچنین از افزایش خشونت و هدف قرار دادن گروه های اقلیت‌ها و وجود بدترین اشکال کار کودکان یادآوردی شده است.

همچنین در گزارش از افزایش تهدید های خشونت آمیز و قتل‌های هدفمندی علیه زنان، روزنامه نگاران و فعالین جامعه، از جمله کشته شدن هشت روزنامه نگار و فعال مدنی در سال ۲۰۲۰ تذکر یافته است.

در گزارش آمده است که بی توجهی گسترده به حاکمیت قانون و مصونیت از مجازات ناقضین حقوق بشر از جمله مشکلات جدی سال ۲۰۲۰ بوده است. براساس این گزارش دولت به گونهٔ مداوم و موثر سواستفاده مقامات از جمله نیروهای امنیتی را تحقیق و تعقیب نکرده است.

عناصر ضد دولتی به حملات شان بالای رهبران مذهبی که علیه طالبان صحبت می‌کردند ادامه داده و در طول سال ۲۰۲۰ بسیاری از علمای دینی در حملات که هیچ گروهی مسوولیت آن‌ها را برعهده نگرفتند، کشته شدند.

گروه‌های مسلح به ویژه طالبان و داعش به استخدام کودکان ادامه داده و از کودکان زیر ۱۲ سال منحیث جنگجو در طول سال استفاده کرده اند. گروه‌های شورشی از جمله طالبان به طور فزاینده‌ای از کودکان به عنوان بم گذاران انتحاری استفاده کرده اند.

در گزارش آمده است که عناصر ضد دولتی کارمندان حکومتی، خارجی‌ها، کارمندان سازمان های صحی و غیر دولتی و غیر نظامیان را تهدید کرده، به سرقت، آدم ربایی و حمله بالای آنان دست زده اند.

سازمان ملل متحد از کشته شدن ۵۹۳۹ غیر نظامی در نه ماه نخست سال ۲۰۲۰ خبر داده است که تقریباً ۵۹ در صد این تلفات توسط نیرهای ضد دولتی انجام شده است.

حکومت افغانستان تا اکنون در مورد این گزارش واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG