لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: امریکا به تصمیم خارج شدن از پیمان هسته ای توضیح بدهد


جان بولتن، مشاور امنیت ملی ایالات متحده امروز با همتای روسی اش در مسکو ملاقات کرد. جزئیات بیشتر از این ملاقات نشر نشده است اما سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه قبل از ملاقات با بولتن گفت که مسکو توقع دارد واشنگتن در مورد تصمیم خود به ترک پیمان تاریخی دوران جنگ سرد درمورد نابودی میزاییل های برد متوسط هسته یی توضیح بدهد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه گفت "در خصوص موقف امریکا راجع به پیمان میزاییل های دوربرد و برد متوسط، تا هنوز تصمیمی را شاهد نبوده ام که رئیس جمهور ترمپ درباره آن تصمیم بگیرد. من این قصد اعلام شده را شنیدم، و درمورد واکنش های جنجالی شامل واکنش داخل ایالات متحده نیز شنیده ام. نظرات موافقی بیان شده و همچنین نظرات مخالفی مبنی بر نادرست بودن آن بیان شده است."

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده گفت که واشنگتن از پیمان قوای هسته ای برد متوسط به خاطری خارج می شود که روسیه این معاهده را نقض می کند. این اعلان رئیس جمهور ترمپ باعث شد که مسکو به تدابیر تلافی جویانه هشدار دهد.

معاون وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه گفت تصمیم خروج ایالات متحده از این پیمان نابودی سلاح هسته یی بسیار خطرناک است و منجر به اقدام تلافی جویانه نظامی – تخنیکی می شود.

سرگئی لاوروف گفت "ما منتظر توضیحات رسمی همکاران مان از ایالات متحده استیم. در صورتی که جان بولتن، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، حاضر به توضیح باشد، ما نیز البته که به آن گوش می دهیم و بعد از آن وضعیت را بررسی می کند."

لاوروف افزود "در صورتی که آنها (ایالات متحده) قصد انجام این کار را از طریق سایر راه ها داشته باشد ما نیز حاضر به چنین تماس استیم و دیدگاه مان را مبتنی بر قصد نه بلکه بر بیان قاطعانه قصد ترک از این پیمان شکل می دهیم."

سایر واکنش ها

چین امروز ایالات متحده را ترغیب کرد که قبل از هر اقدامی سه بار بیاندیشد. هیوا چیونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت "این خروج یک جانبه بر بسیاری جوانب تاثیر منفی خواهد داشت. آنچه که باید مورد تاکید قرار گیرد این است که مقصر دانستن چین به ترک یک طرفه این پیمان اشتباه کامل می باشد."

خانم چیونینگ افزود "ما امیدواریم تمامی جوانب مربوطه دستاوردهای سخت این پیمان را که در نتیجه کار سخت چندین سال بود، تقدیر کنند. امیدواریم ایالات متحده این مسئله را محتاطایانه از طریق گفتگو و مباحثات پیش ببرد و قبل از اقدام سه بار بیاندیشد."

برخی مقام های اروپایی نیز به تصمیم رئیس جمهور ترمپ واکنش نشان داده اند. امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه روز یکشنبه با رئیس جمهور ترمپ صحبت کرد و بر اهمیت این پیمان به ویژه بر امنیت اروپا و ثبات استراتژیک دو کشور تاکید کرد.

وزیر دفاع بریتانیا این تصمیم ایالات متحده را کاملا بجا خواند و روسیه را به خطر انداختن این پیمان کنترول سلاح هسته یی مقصر خواند.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ بین رونالد ریگن، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده و میخاییل گورباچف رهبر شوروی سابق مذاکره شد که دو کشور را به نابودی میزاییل های دارای برد کوتاه و متوسط و میزاییل های متعارف ملزم می سازد.

XS
SM
MD
LG