لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا:‌ در صورت ناکامی دپلوماسی با ایران، گزینه‌های دیگر وجود دارد


جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریکا، گفته است که ایران هیچگاهی به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت
جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریکا، گفته است که ایران هیچگاهی به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت

مشاور امنیت ملی رییس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه پنجم اکتوبر (۱۳ میزان) به همتای اسراییلی خود گفت که دپلوماسی بهترین راه برای مهار کردن برنامهٔ هسته‌ای ایران است.

اما جیک سولیوان در جریان ملاقات‌اش با ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسراییل هشدار داده است که اگر دپلوماسی میان واشنگتن و تهران به ناکامی بی‌انجامد،‌ "گزینه‌های دیگر" برای مهار کردن برنامهٔ هسته‌ای ایران وجود دارد.

این مقام امریکایی مشخص نکرد که برخورد ایالات متحده در صورت ناکامی دپلوماسی در برابر ایران چه خواهد بود.

اما یک مقام امریکایی که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، در پاسخ به سوالیکه آیا اقدام نظامی یکی از گزینه‌های احتمالی ایالات متحده در برابر ایران خواهد بود یا خیر، گفت: "ما آماده خواهیم بود تا اقدامات لازم و ضروری را روی دست بگیریم."

مقام‌های ایالات متحده گفته اند که مشاور امنیت ملی امریکا میزبان همتای اسراییل‌اش بود و این دو مقام فرصت پیدا کردند تا اطلاعات استخباراتی ‌شان را در مورد برنامهٔ هسته‌ای ایران با هم شریک سازند و آن را ارزیابی کنند.

بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی، ایران متعهد شد تا برنامهٔ غنی سازی یورانیم خود را کاهش دهد،‌ موادی که از آن در ساخت سلاح هسته‌ای کار گرفته می‌شود. در عوض، تعزیرات اقتصادی علیه ایران لغو شد.

اما دونالد ترمپ،‌ رییس جمهور پیشین امریکا، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون شد و به تدریج تعزیرات اقتصادی را بر تهران وضع کرد. حال اسراییل همواره تلاش می‌کند تا مانع احیای توافق برجام شود.

شماری از کارشناسان ایالات متحده به این باور اند که تهران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای به زمان نیاز دارد، اما هشدار داده اند که پس آنکه دونالد ترمپ از توافق برجام بیرون شد، حال از لحاظ زمانی تهران نه در ۱۲ ماه، بلکه می‌تواند در ظرف چند ماه یورانیم مورد نیاز خود را غنی سازد و به سلاح هسته‌ای دست یابد.

اما ایران، دشمن منطقه‌ای اسراییل همواره ادعا کرده است که در صدد ساختن سلاح هسته‌ای نیست.

در همین حال، قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که مشاور امنیت ملی ایالات متحده به همتای اسراییلی‌اش، تعهد رییس جمهور جو بایدن را بار دیگر تکرار کرد و گفت که امریکا به امنیت اسراییل متعهد است و برایش اطمینان داد که ایران هیچگاهی به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا نخواهد کرد.

قدرت‌های غربی از چندین هفته به این‌سو تلاش می‌کنند تا تهران را ترغیب کنند که به مذاکرات غیر مستقیم با ایالات متحده برگردد.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی از ماه جون به این‌سو،‌ پس از آن متوقف شد که ابراهیم رییسی به حیث رییس جمهور جدید ایران انتخاب شد. اما تهران تا حال به صورت واضح بیان نکرده است که چه زمانی به مذاکرات هسته‌ای در ژنیو بر خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG