لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا دو میلیارد دالر دیگر را واکسین کروناویروس می‌خرد


ایالات متحده امریکا ۱.۹۵ میلیارد دالر دیگر را برای خریداری واکسین کروناویروس هزینه خواهند کرد.

شركت بییون تک آلمانی روز چهارشنبه ۲۲ جولای (اول اسد) گفت كه دولت امریكا موافقت كرده است که ۱۰۰ میلیون دوز واکسین کروناویروس را از شرکت های داروسازی فایزر امریکایی و بییون تک آلمانی که مشترکا این واکسین را انکشاف داده اند، خریداری کند.

همچنین شرکت بییون تک با نشر بیانیه‌ای گفته است که امریکا می‌تواند ۵۰۰ میلیون دوز اضافی را نیز خریداری کند.

در بیانیه آمده است"امریکایی ها واکسین را بصورت رایگان مطابق با تعهد دولت ایالات متحده برای دسترسی رایگان به واکسین کووید ۱۹ دریافت خواهند کرد."

حکومت ایالات متحده واکسین ها را دریافت خواهد کرد اما هزینه آنرا زمانی پرداخت خواهد کرد که شرکت‌های دواسازی منظوری مقرراتی این واکسین را که هنوز مرحله آزمایشات کلینیکی گستردۀ آن آغاز نشده، به دست بیاروند.

حکومت ایالات متحده تا اکنون میلیارد ها دالر را برای انکشاف و تهیه واکسین آزمایشی کروناویروس هزینه و سرمایه ‌گذاری کرده است.

این دو شرکت در اوایل ماه جاری اعلان کردند که نتایج واکسین آزمایشی آنها که بالای ۴۵ نفر تطبیق شد، امید بخش بوده است.

آنها مرحله بعدی را روی کتله بزرگتر مردم در اواخر ماه جاری آغاز خواهند کرد که تمرکز این مرحله روی مصوونیت و موثریت واکسین خواهد بود. به گفته مقامات این شرکت ها براساس نتایج حاصله از این مرحله آنها در تلاش منظوری مقرراتی واکسین خواهند برآمد.

حکومت‌ها، شرکت‌های دواسازی و پژوهشگران در سرتاسر جهان روی تقریباً ۱۵۰ برنامه مصروف کار اند تا به واکسین کووید۱۹ دست یابند.

کروناویروس که نخست در دسمبر سال گذشته در شهرووهان چین شایع شد، اکنون به همه‌گیری مرگبار مبدل شده است و بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا حال در ۱۸۸ کشور جهان جان اضافه تر از ۶۱۷ هزار نفر را گرفته و نزدیک به ۱۵ میلیون نفر به این ویروس مصاب شده اند.

XS
SM
MD
LG