لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا خواهان توسعه روابط با سریلانکا است - کری


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده می گوید که کشورش از ادغام اقتصادی در میان کشورهای جنوب و جنوبشرق آسیا برای استحکام اقتصادی پشتیبانی می نماید.

آقای کری این مطلب را حین مذاکرات با مقامات سریلانکایی در مورد مسایل اقتصادی اظهارکرده و همچنان از یک معبد بودایی درین کشور بازدید کرد.

درحالیکه در عقب صحنه هنرمندان موسیقی با لباسهای رنگارنک مصروف هنرنمایی بودند، جان کری از معبد کلانیا در سریلانکا یک روز بعد از روز ویساک بودایان دیدن کرد.

بعدا جان کری بیانیه یی را در محضر رهبران جوامع مدنی ایراد کرده گفت که جنوب آسیا در سطح جهان یکی از مناطقی است که کمتر در آن ادغام اقتصادی به مشاهده می رسد.

آقای کری گفت "تجارت میان کشورهای منطقه جنوب آسیا تنها پنج در صد تمام تجارت دنیا می باشد و علت آن نیز موانع تعرفه، مالیات بر واردات ومشکلات دربنادر است که مانع رشد می شود." .

وزیر خارجه ایالات متحده گفت ازین سبب ایالات متحده می کوشد دهلیز اقتصادی هند اقیانوس آرام به وجود بیاید تا رشد را درهردو منطقه تسریع بخشد.

کری گفت علاوه بر رشد تجارت منطقه یی، ایالات متحده همچنان می کوشد تا روابطش را با سریلانکا گسترش بخشد.

آقای کری افزود "وزیرخارجه و من به توافق رسیدیم تا مذاکرات سالانه شراکت را بین حکومت های ما آغاز کنیم. ما از تیم هایی درحکومت خویش خواستیم تا بزودی تجهیز شده و کمکهای تخنیکی را فراهم کنند."

منگالا سماراویرا، وزیر خارجه سریلانکا گفت که این کشور خواهان سرمایه گذاری خارجه و تخصص تخنیکی است.

سماراویرا گفت "سریلانکا برای سالهای متمادی بهشتی برای سیاحین بوده است اما حالا حکومت در صدد شده است تا آنرا به بهشت سرمایه گذاران نیز مبدل سازد."

جان کری همچنان با میتریپالا سریسینا، رییس جمهور سریلانکا ملاقات نمود. او با وعده تقلیل اختیارات رییس جمهور، بهبودی حقوق بشر و سایراقدامات جهت فایق آمدن برخود کامگی ها که اسلاف او برای تسلط برقدرت که در ختم جنگ داخلی علیه ببرهای تامیل عملی می کردند، در جنوری به قدرت رسید.

تریسیتا شافر، سفیر پیشین ایالات متحده درین کشور می گوید ایالات متحده با سریلانکا معامله متوازنی را به پیش می برد. ایالات متحده می خواهد کمک کند اما آرزو ندارد مداخله کند.

شافرا گفت "درین دوره موقت سه ماهه، ایالات متحده نمی کوشد تا به سمت جلو بسیار پیش برود و به حکومت جدید سریلانکا درمورد ادارۀ خورده گیرانه هدایت بدهد خاصتا درین وضعیت سیاسی و در کشوری که از جمعیت متنوع برخوردار است."

جان کری اولین وزیرخارجه ایالات متحده است که بعد از کولن پاول در 2004 ازسریلانکا بازدید به عمل می آورد. او با رییس ایتلاف ملی تامیل قبل از ختم سفرش ازین کشورو افریقا نیز دیدارکند.

گزارش: پام داکنز، خبرنگار صدای امریکا در وزارت خارجه ایالات متحده

ترجمه: عبدالواجد عادل

XS
SM
MD
LG