لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال بروز اختلاف بین اعضای دو حزب سیاسی امریکا در مورد حمایت از اوکراین


دسمبر ۲۰۲۲، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، حین سخنرانی در کانگرس امریکا

در حالیکه حمایت امریکایی‌ها از جنگ اوکراین هنوز قوی است، اختلافاتی میان اعضای احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات ایالات متحده در این مورد در حال تبارز است.

معترضین ضد جنگ روز شنبه ۱۸ مارچ (۲۷ حوت) در واشنگتن خواهان پایان دادن مسالمت آمیز جنگ در اوکراین و تغییر مسیر حمایت ایالات متحده از کیف شدند.

بن دیکر، یکی از برگزار کنندگان این راهپیمایی گفت: "ما می‌دانیم که مردم به دلیل تورم پولی رنج می‌کشند، اقتصاد جنگ نیز با وخامت مواجه است در عوض، میلیارد ها دالر به اقتصاد جنگ تزریق می‌شود."

جان یکی دیگر از معترضین نگرانی‌های در رابطه به مسایل هسته‌ای دارد. او گفت: "با وجود آنکه احتمال وقوع جنگ هسته‌ای کم است، هنوز هم این احتمال بیشتر از آنچه است که باید باشد."

یک نظر سنجی مشترک که توسط نشریهٔ اکسیوس و نهاد تحلیلی و مشورتی اپسوس صورت گرفته نشان می‌دهد که ۷۹ فیصد امریکایی‌ها که خود را دموکرات معرفی می‌کنند و ۶۰ فیصد که خود را مستقل معرفی کردند، هنوز حامی ارسال تسلیحات و پول به اوکراین هستند ولی فقط ۴۲ فیصد جمهوریخواهان از این مفکوره حمایت می‌کنند.

ران دی سانتیس، والی جمهوریخواه ایالت فلوریدا، موضع خود را در طول هفته گذشته در یک اعلامیهٔ کتبی مشخص کرد. سانتیس گفت: "ما نمی‌توانیم که دخالت در یک جنگ خارجی در حال تشدید را بر دفاع از سرزمین خود، اولویت دهیم."

مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا، در برنامهٔ تلویزیونی ای بی سی در این هفته، با این موضع آقای دی سانتیس مخالفت کرد. پنس گفت: "منحیث رهبر جهان آزاد و مشعل دار دموکراسی، امریکا باید به تامین نیازمندی های اردوی اوکراین ادامه بدهد."

پنس و دی‌سانتیس، هر دو، شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ را تحت غور دارند ولی هیچ کدام تاکنون رسماً نامزدی شان را برای رقابت در این انتخابات اعلام نکرده اند.

همبستگی با کیف هنوز در میان مردم امریکا از حمایت قوی برخوردار است، ولی برخی اختلافات بین دموکرات ها که خواهان مذاکرات با روسیه هستند، در حال رونما شدن است.

استیفان شمیت، استاد علوم سیاسی، می‌گوید که لیبرال ها و ترقی طلبان در حزب دموکرات از حکومت بایدن چندان خوشحال نیستند. او گفت: "اگر رییس جمهور بایدن تصمیم به رقابت برای انتخاب مجدد را بگیرد که من فکر می‌کنم این کار را می‌کند، فشار موجود خواهد بود تا ممکن روی پالیسی امریکا در قبال اوکراین، غور کند."

به گفتهٔ اشمیت، اختلافات میان دو حزب می‌تواند بر تصامیم حساس دیگر در مورد پالیسی های مهم چون تایوان نیز اثر گزار باشد. او گفت: "یک موضوع، وضعیت بانکداری است که خیلی جدی است و فعالیت چین در قبال تایوان در اقیانوس آرام، محلی که چین، با تخویف در حال گسترش تاثیرگذاری خویش است‌."

اشمیت انتظار می‌برد که بزرگترین مباحثه روی حمایت ایالات متحده از اوکراین در اوایل سال آینده با گرم شدن رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴، رونما شود.

XS
SM
MD
LG