لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ایالات متحده در قبال تصمیم اتحادیۀ عرب


جلسۀ اتحادیۀ عرب در قاهره

اتحادیۀ کشور های عرب با تشکیل جلسۀ اضطراری در شهر قاهرۀ مصر، از سوریه خواستند تا نیرو های امنیتی را از جاده های آنکشور خارج نماید.

حماد بن یاسمین التانی، صدراعظم قطر و رئیس اتحادیۀ کشور های عرب می گوید این اتحادیه از تمامی کشور های عربی می خواهد تا سفرأی خویش را از سوریه خارج فرا خوانند.

"دپلومات قطری بعد از نشست اتحادیۀ عرب درمقر آن اتحادیه در قاهره افزود که این تصمیم به کشور های عربی تعلق دارد که آیا دپلومات های شانرا از دمشق خارج می نمایند یا نی."

در این حال بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده طی بیانیۀ تصمیم اتحادیۀ عرب را در قبال سوریه استقبال نموده و گفته است که وی تصمیم مهم آن اتحادیه را مبنی بر تعلیق سوریه از اتحادیۀ عرب، غور روی تعزیرات اقتصادی و قطع علایق دپلوماتیک با آن کشور را مورد تحسین قرار می دهد. در بیانیۀ ریاست جمهور ایالات متحده آمده است، بعد از آنکه حکومت بشارالاسد در تحقق تعهداتش به صورت واضح و روشن ناکام ماند، رهبری اتحادیۀ عرب تلاش های خود را در جهت ختم بحران سوریه نشان داده و خواهان پاسخگویی حکومت سوریه شد.

حماد بن یاسمین التانی صدر اعظم قطر
حماد بن یاسمین التانی صدر اعظم قطر

اما آقای حماد موضوع ساحۀ منع پرواز و یا هم مسلح ساختن مخالفین حکومت سوریه را رد کرد.

"راه حل این موضوع، مذاکره میان دو جناح درگیر می باشد. سوری ها باید خود شان تصمیم بگیرند، نه ما. تلاش داریم فضای را مساعد سازیم که آنان بتوانند با هم به صورت جدی و سریع مذاکره نموده و برای این معمای غیر قابل حل یک راه حل پیدا نمایند.

نشست روز شنبه بعد از یک روز خونین در سوریه برگزار گردید. فعالین می گویند، در نیتجۀ تداوم خشونت و فشار حکومت، قوای امنیتی سوریه به روز جمعه حد اقل 26 نفر را کشتند.

در این حال هلری کلنتن وزیر خارجۀ ایالات متحده نیز با پخش اعلامیۀ تصمیم اتحادیۀ عرب را در ختم خشونت ها علیه غیر نظامیان درسوریه یک تصمیم قوی و تاریخی خوانده است. در اعلامیۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده آمده است که این کشور موقف و موضع اصولی را که اتحادیۀ عرب در قبال سوریه اختیار نموده ستایش نموده و از اجرای کامل تلاش ها در تحقق صلح و ختم بحران در سوریه را حمایت می کند.

سفیر سوریه در اتحادیۀ عرب
سفیر سوریه در اتحادیۀ عرب

اما یوسف احمد، سفیر سوریه در اتحادیۀ عرب، تصمیم اتخاذ شده را غیر قانونی و مخالف منشور اتحادیۀ عرب خوانده و آنرا رد کرد. وی تصمیم را یک مورد روشن از کار تحت دستور العمل امریکایی ها و غربی ها خواند.

اعتقاد بر این است که تنها در یک هفتۀ گذشته 100 نفر در شهر حُمص کشته شده اند. سازمان ملل متحده می گوید که بیش از 3500 نفر از زمان آغاز قیام های مردمی در ماه مارچ سال روان در سوریه کشته شده اند. اما دمشق استدلال می کند که آنها با دهشت افگنان حمایت شده از خارج در مبارزه بوده به خاطر حفاظت از غیر نظامیان کمتر از نیرو های امنیتی استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG