لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات بین المللی ویانا برای آینده سوریه


جان کربی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که تمرکز مذاکرات ویانا روی رسیدن به یک چارچوب عملی برای انتقال سیاسی در سوریه می باشد.

نشست روز جمعه در ویانا با حضور پانزده کشور به شمول ایران و روسیه که متحدین عمدۀ رئیس جمهور سوریه می باشند، راه اندازی شده است. ایالات متحده می گوید که از این مذاکرات بین المللی در بارۀ بحران سوریه، به منظور هموار سازی راه برای آیندۀ آن کشور بدون حضور بشارالاسد استفاده خواهد کرد.

جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده که به طور جداگانه روز پنجشنبه با همتاهای روسی و ایرانی اش و سایر دیپلومات های ارشد در ویانا ملاقات کرد، گفت که صحبت ها، عمده ترین فرصت را در طی چند سال اخیر فراهم خواهد ساخت تا به جنگ چند سالۀ خونین در سوریه خاتمه دهد.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که تمرکز مذاکرات ویانا روی رسیدن به یک چارچوب عملی برای انتقال سیاسی در سوریه می باشد.

آقای کربی گفت "چارچوب برای حکومتی است که بشارالاسد در آن دخیل نبوده و باثبات باشد – این همان چیزیست که ما در پی آنیم."

کارشناسان به این باور اند که دستیابی به اینگونه چارچوب ساده نخواهد بود و تصور نمی شود که روز جمعه یک راه حلی پیدا شود. ترکیه و عربستان سعودی در پهلوی ایالات متحده، کشور های اند که خواهان کناره گیری اسد از قدرت است.

رهبران جهان احتمال هرگونه انکشاف را در نشست روز جمعه ویانا، از نزدیک نظارت می کنند.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجۀ بریتانیا می گوید که تلاش خواهند کرد راهی را برای حل بحران سوریه دریابند.

او گفت "امروز اینجا جمع شده ایم تا ببینیم که آیا زمینۀ برای کاهش مخالفت ها میان موقف روسیه – ایران و سایر کشور های اشتراک کننده در نشست وجود دارد یا خیر. این یک بحث وسیع و گستردۀ است. می خواهیم ببنیم که آیا راهی برای پیشرفت وجود دارد یا خیر، راهی که بتواند جنگ مرگبار چند ساله و کشتار مردم با پایان دهد."

در جریان مجلس استماعیۀ این هفتۀ کانگرس در بارۀ سوریه، تعدادی از قانونگذاران نگرانی خود را به خاطر حضور روسیه و ایران و ماموریت ایالات متحده در سوریه، بیان داشتند.

سناتور جو مانچین، می گوید با کمک کردن اسد نمی توانیم به مردم نیازمند رسیدگی کنیم "اکنون که اسد در سوریه توسط روسیه کمک می شود، ما با گروه دولت اسلامی جنگ می کنیم، ما از شورشیان مخالف اسد حفاظت کرده نمی توانیم که اساساً می خواهند امنیت را در سوریه برگردانند. اوضاع بسیار گیج کننده است. بسیار دشوار است که در اخیر روز بگویم درست است، ماموریت ما ختم شد."

اشتن کارتن، وزیردفاع ایالات متحده می گوید که ختم ماموریت یک انتقالی خواهد بود که اسد دیگر بر سوریه حاکم نباشد. اما به گفتۀ آقای کارتر، دستیابی به آن هدف در حضورداشت کشور های مانند روسیه و ایران، می تواند یک آزمون باشد.

این در حالیست که بن کی مون، منشی عمومی ملل متحد از کشور های اشتراک کننده در نشست روز جمعۀ ویانا خواسته است تا برای حل معضل سوریه از خود "انعطاف" نشان دهند.

منابع: بخش خبری صدای امریکا

برگردان دری عبدالقدیر مشرف

XS
SM
MD
LG