لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار امریکا به مسدود کردن سفارت این کشور در عراق


ایالات متحدۀ امریکا هشدار داده است که سفارت خود را در عراق مسدود می‌کند؛ تصمیمی که عمدتاً از افزایش حملات شبه نظامیان شیعۀ مورد حمایت ایران بر اهداف امریکایی در عراق ناشی می‌شود.

شماری از رسانه‌ها از قول مقام‌های امریکایی و عراقی گزارش داده اند که مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده در روزهای اخیر به رهبران عراقی هشدار داده است که اگر بغداد به توقف حملات شبه نظامیان شیعه بر تاسیسات نظامی و دپلوماتیک امریکا اقدام نکند، سفارت ایالات متحده در بغداد مسدود خواهد شد.

آقای پمپیو تا کنون آشکارا در این مورد صحبت نکرده است، اما وزارت خارجۀ امریکا روز یک‌شنبه گفت: "گروه‌های مورد حمایت ایران حملات راکتی را بر سفارت مان انجام می‌دهند که نه تنها به ما بلکه به حکومت عراق نیز خطر است."

ایالات متحده در گذشته نیز خواستار اقدام حکومت عراق در زمینۀ توقف این حملات شده بود. پس از حملات راکتی این شبه نظامیان بر سفارت امریکا در عراق در جنوری سال روان، واشنگتن گفت که عراق مکلفیت دارد تا از تاسیسات دپلوماتیک ایالات متحده در قلمرو خویش محافظت کند.

پس از آنکه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب ایران و ابو مهدی المهندس، یکی ار فرماندهان ارشد شبه نظامیان شیعۀ عراق در حملۀ طیارۀ بی‌سرنشین امریکایی در نزدیکی میدان هوای بغداد کشته شدند، حملات بر سفارت امریکا در عراق افزایش یافت.

حملۀ نظامیان امریکایی بر سلیمانی و المهندس سبب اعتراضات در عراق شد و معترضان و شماری از قانونگذاران عراقی این حرکت را نقض حاکمیت ملی عراق خوانده و از حکومت آن کشور خواستند که نظامیان امریکایی را اخراج کند.

حدود ۵۲۰۰ نظامی امریکایی در عراق مستقر اند که نیروهای عراقی را جنگ علیه جنگجویان گروه دولت اسلامی مشورت داده و کمک می‌کنند.

وزارت دفاع ایالات متحده اوایل همین ماه اعلام کرد که شمار نظامیان امریکایی مستقر در عراق به ۳۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG