لینک های دسترسی

Breaking News

بحث های داغ پیرامون وضع قیودات بر سلاح در ایالات متحده


یک هفته پس از حملۀ مرگبار در شهر لاس ویگاس امریکا، بحث روی وضع قیودات بر تسلیحات ناریه در ایالات متحده بالا گرفته است. کوشش ها برای کنترول سلاح در کانگرس مکرراً ناکام شده است، اما تلاش های تازه برای منع وسایلی جریان دارد که سلاح را بیشتر از مرز قانونی آن قویتر و مرگبار تر میسازد.

گلوله باری ها در شهر نیوتاونِ ایالت کنتیکت، چارلستن ایالت کارولینای جنوبی، سن برناردینو در ایالت کالیفورنیا، اورلاندو در ایالت فلوریدا و حملات مرگبار دیگر دهۀ گذشته موجب تاثر، خشم و اصرار برای اتخاذ اقدامات عملی علیه، استفاده از سلاح شده است. اما هیچ یک آن منجر به تصویب قانون منع سلاح از طرف کانگرس نشد.

با ادامۀ سوگواری قربانیان لاس ویگاس ، معاون رئیس جمهور امریکا گفت که این چنین حملات باعث اتحاد امریکایی ها شده است.

برای منع وسایل که قوۀ آتش سلاح را بیشتر میسازد، در هر دو مجلس چندین لایحه تسوید شده است، اما طرفداران کنترول سلاح، از این تلاش کانگرس راضی به نظر نمیرسند. سناتور دموکرات ریچارد بلومنتل میگوید که در این راستا باید اقدامات جدی روی دست گرفته شود.

سناتور بلومنتل می گوید که بر آلات نیرودهنده به سلاح های نیمه آتوماتیک، باید ممنوعیت وضع شود.

تاکنون قصر سفید در رابطه به کدام پیشنهاد خاصی برای کنترول اسلحه تبصره نکرده است. سارا هاکبی ساندرز، سخنگوی قصر سفید میگوید که چنین اقدام زمانگیر است. خانم ساندرز می افزاید که "ما می خواهیم اطلاعات بیشتری را جمع آوری کنیم، قصد داریم این کار را در روزهای آینده ادامه دهیم".

مچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا میگوید که او مشتاق این نیست که مسودۀ منع وسایل قوه آتش سلاح به رایگیری گذاشته شود.

تجدید نظر بر سیستم اعطای گرین کارت

موضوع دیگری که قرار است هفته آینده در مورد آن بحث صورت گیرد، ورود مهاجرین به ایالات متحده است.

در ماه گذشته، دونالد ترمپ اعلام کرد که قصد دارد برنامه اقامت دائمی برای مهاجرین در دوران کودکی به ایالات متحده اند، برنامه ای که مسمی به داکا است، پایان بخشد. این برنامه در دورۀ رئیس جمهور اوباما صدها هزارجوانی را معافیت میبخشید که به طور غیر قانونی در طفولیت به ایالات متحده آورده شده اند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، مسئلۀ برنامۀ موسوم به داکا را، با احداث دیوار در مرز مکسیکو وابسته ساخته و از کانگرس میخواهد روی این دو مسئله، یکجا غور کند.

اما دموکرات ها به شدت با بسیاری از مسایل در فهرست خواسته های رئیس جمهورمخالفت می کنند.

XS
SM
MD
LG