لینک های دسترسی

Breaking News

کاملا هریس از تحقیق درباره ارتکاب 'جنایات جنگی' در اوکراین حمایت کرد


کاملا هریس، معاون رییس جمهوری ایالات متحده روز پنج‌شنبه ۱۰ مارچ (۱۹ حوت) از درخواست رهبران جهان مبنی بر انجام تحقیقات بین‌المللی در مورد احتمال ارتکاب "جنایات جنگی" در تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین حمایت کرد.

خانم هریس که سرگرم دیدار از پولند است، در کنفرانس مشترک خبری با آندری دودا، رییس جمهور پولند گفت: "کاملاً باید یک تحقیق انجام شود و همۀ ما باید آن را نظارت کنیم. "

او بمباران چهارشنبه بر یک شفاخانهٔ زایشگاه در شهر ماریوپل و سایر حملات بر غیرنظامیان در اوکراین را محکوم کرد اما به صورت مستقیم روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم نکرد.

مقام‌های اوکراینی روز چهارشنبه گفتند که روسیه یک شفاخانهٔ زایشگاه را در شهر ماریوپل هدف حمله قرار داد که منجر به کشته شدن کم از کم سه نفر از جمله یک کودک شد.

خانم هریس که برای نشان دادن حمایت ایالات متحده از متحدان ناتو در شرق اروپا، به پولند و رومانیا سفر کرده است، در بیانیه‌ای ۵۳ میلیون دالر کمک بشردوستانه جدید ایالات متحده را "برای حمایت از غیرنظامیان بی‌گناه آسیب‌دیده از تهاجم غیرموجه روسیه به اوکراین" اعلام کرد.

پیش از این نیز ایالات متحده ۵۴ میلیون دالر را برای تجهیزات طبی، غذا وسایر کمک‌های بشردوستانه به اوکراین اهدا کرده بود.

آندری دودا، رییس جمهوری پولند در سخنان خود تاکید کرد که روس‌ها در اوکراین مرتکب "جنایت جنگی" می‌شوند. او افزود که این تهاجم ویژگی‌های یک "نسل‌کشی" را دارد و هدف آن "از بین بردن" و "نابودی" یک ملت است.

کاملا هریس در این کنفرانس مطبوعاتی از مردم پولند به دلیل سخاوتمندی شان در زمینۀ پذیرش نزدیک به ۱.۵ میلیون پناهجوی اوکراینی که پس از حمله روسیه وارد این کشور شده‌اند، قدردانی کرد.

در همین حال سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که تحقیقات در مورد حمله تاریخ سوم مارچ که طبق گزارش‌ها منجر به کشته شدن ۴۷ غیر نظامی شده بود، ممکن جنایت جنگی باشد.

این گروه جهانی حقوق بشر گفته است که مصاحبه‌ها و تجزیه و تحلیل ویدیوها نشان می‌دهد که بم‌های هدایت نشده موسوم به "dumb bombs" عمدتاً برای هدف قرار دادن غیر نظامیان که در صف غذا ایستاده بودند، توسط نظامیان روسی کار گرفته شده است.

این در حالی است که محکمهٔ بین المللی جرایم در نظر دارد در خصوص ارتکاب جرایم جنگی نیروهای روسی در اوکراین تحقیقات کند.

محکمهٔ هاگ به درخواست ۳۹ کشور عضو، در حال بررسی گزارش‌های مبنی بر استعمال بم‌های خوشه‌ای و حملات توپخانه‌ای روسیه به شهرهای اوکراین است.

گروه های حقوق بشری در اوکراین نیز ادعا کرده اند که نیروهای روسی با هدف قرار دادن غیرنظامیان، مکاتب و شفاخانه‌ها، قوانین بین المللی را نقض کرده و مرتکب جنایات جنگی شده اند.

XS
SM
MD
LG