لینک های دسترسی

Breaking News

سال ۲۰۱۸ اشتراک و انتخاب زنان در نهادهای ملی چشمگیر بود


سال ۲۰۱۸ میلادی پس از اشتراک و انتخاب چشمگیر زنان در انتخابات ملی، ایالتی و محلی در سراسر ایالات متحده، بنام "سال زن" منسوب شده است. در پاسخ به پالیسی های اداره دونالد ترمپ، زنان از طبقات مختلف اجتماعی برای نخسین بار وارد فعالیت در عرصه سیاسی شدند.

در ماه جنوری ۲۰۱۹ میلادی چهره های جدید در کانگرس ایالات متحده حضور خواهند داشت که از لحاظ تعداد، شماری زنان در مجلس قانونگذاری امریکا بی سابقه به شمار می رود، سالی که در آن ۱۲۶ زن در آن مجلس حضور خواهند داشت و در همین ماه، حلف وفاداری برجا خواهند آورد.

دلیل گسترده ی حضور زنان در کانگرس ایالات متحده، تلاش های است که زنان در امریکا به خاطر رسیدن به حق مبارزه کردند.

اظهارات دونالد ترمپ و سیاست های وی در قبال زنان از ابتدا حکومت اش - باعث شد تا هزاران زن به رسم اعتراض به جاده ها برآیند و شماری هم -درجریان انتخابات میان دوره ای برای آوردن تغیرات به خانه های مردم مراجعه کرده و خواهان رای آنان شدند.

گایان مکی، تحلیلگر سیاسی از پوهنتون ویرجینیا می گوید که مبارزه جدی زنان در امریکا در جنوری ۲۰۱۷ آغاز شد. او می گوید "آنچه را در راهپیمایی زنان در جنوری سال ۲۰۱۷ شاهد بودیم - آغاز همچو کارها پر انرژی بود. بسیاری از فعالیت های مردم به خصوص زنان به خاطر اظهارات دونالد ترمپ و رویکرد وی در مورد زنان بود."

ارتباط چهره های برجسته در قضایای ادعای آزار واذیت جنسی در محل کار نیز به خشم زنان افزود. این مسئله یک بحث ملی را به وجود آورد وبه ایجاد جنبش هشتگ «می تو» یا «من همچنان» منتج شد.

فعالیت های این جنبش موجب شد تا ده ها مرد به شمول بل کازبی، چهره شناخته شده تلویزیونی این کشور را به پای عدالت بکشاند.

بل کازبی که یک چهره شناخته شده امریکایی و زمانی بنام "پدر امریکا" یاد می شد به دلیل استفاده مواد مخدر و آزار و اذیت یک زن سالها قبل-حالا در عقب میله ها زندان به سر می برد.

لی لی برنید که آقای کازبی را آزار و اذیت متهم کرده است، از اقدام اش راضی به نظر می رسد. برنید گفت "این یک پیروزی برای نجات یافته گان آزار و اذیت جنسی است."

این درحالیست که لری ناسار، دکتر سابق تیم جمناستیک امریکایی به اتهام آزار بیش از یک صد دختر جوان، از جمله دختران مدال آور المپیک - به مرگ محکوم شد.

قاضی برت کاوانا، قاضی انتخابی دونالد ترمپ برای محکمه عالی این کشور نیز به سؤ استفاده جنسی متهم بود.

داکتر کریستین بلیسی فورد، مدعی کاونا می گوید "مطمین بودم که او برمن تجاوز می کند . کوشش کردم که فریاد بزنم."

اما کاوانا می گوید هیچگاهی این کار را با کریستین یا کسی دیگری انجام ندادم. من این گونه آدم نیستم."

مبارزات زنان به خصوص در قسمت آزار و اذیت جنسی و سایر سؤ رفتارها در مقابل زنان بدون شک نتایجی را در پی داشته است. مولی او رورکی از پوهنتون امریکایی می گوید انتخاب بیشتر زنان در کانگرس امریکا، یکی از نشانه های پیروزی مبارزات زنان به شمار می رود.

مولی او رورکی می گوید"رای دهندگان فرصتی برای انتخاب رهبران داشتند که واقعا از آنان نمایندگی کنند و مانند امریکایی ها باشند.کاندیدان از اقلیت ها و نامزدان ازگروه های مختلف در انتخابات میان دوره ای اشتراک کردند، نامزدهای امریکایی افریقایی تبار، امریکایی های لاتین و بومی و کاندیدان همجنسگرا نیز در این دوره انتخابات سهم داشتند."

درهمین حال، رای دهندگان به شماری از غیر امریکایی تبارها نیز رای دادند که در این جمع یک خانم مسلمان امریکایی فلسطینی و سومالیایی تبار را برای اولین بار راهی کانگرس این کشور کردند .

باوجود پیروزی چشمگیر زنان در انتخابات میان دوره یی کانگرس، واشنگتن که مرکز قدرت سیاسی امریکا تلقی می شود، هنوز هم تحت سلطه مردان قرار دارد.

زنان کمتر از یک بر چهارم حصه کانگرس را در حالی به خود اختصاص داده اند که ۵۱ در صد نفوس این کشور را زنان تشکیل می دهند. با وجود مسیر طولانی پیش رو زنان، مدافعان حقوق زنان پیش بینی می کنند که "سال زن" فراتر از سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG