لینک های دسترسی

Breaking News

جیک سولیوان: اگر روسیه بر اوکراین با سلاح هسته‌ای حمله کند 'پاسخ' امریکا 'قاطع' خواهد بود


مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز یکشنبه ۲۵ سپتمبر (سوم میزان) هشدار داد که اگر روسیه با سلاح هسته‌ای بر اوکراین حمله کند،‌ "نتایج فاجعه باری" را در پی خواهد داشت و پاسخ امریکا "قاطع" خواهد بود.

جیک سولیوان در مصاحبه با تلویزیون‌ای بی‌سی امریکا گفت که مقام‌های ایالات متحده به مقام‌های روسیه به صورت خصوصی گفته اند که اگر ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،‌ دستور حملهٔ سلاح هسته‌ای بر اوکراین را بدهد، ادارهٔ جو بایدن "پاسخ قاطع" خواهد داد. اما این مقام ارشد قصر سفید در مورد چگونگی پاسخ امریکا در برابر روسیه جزییات ارایه نکرد.

با آنهم آقای سولیوان تصریح کرد که ایالات متحده در مقابل روسیه از اقدام "تلافی جویانه" کار نخواهد گرفت.

پیش از این، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده به ولادیمیر پوتین، هشدار داده بود که از استعمال تسلیحات کشتار جمعی در اوکراین دوری کند.

آقای بایدن گفته بود: "این کار را نکنید. شما چهره جنگ را تغییر خواهید داد چیزی که از زمان جنگ جهانی دوم پیشینه نداشته است."

رییس جمهور بایدن در مورد واکنش ایالات متحده در صورت استعمال چنین تسلیحات چیزی نگفت اما افزود: "آنها [روس‌ها] بیش از هر زمان دیگری در جهان منفور خواهند شد."

تنها چند روز پس از حمله بر اوکراین، رییس جمهور روسیه دستور داد که نیروی هسته‌ای آن کشور در حالت آماده باش ویژۀ نظامی قرار بگیرند.

به گفته انجمن کنترول تسلیحات مستقر در ایالات متحده، روسیه در سال ۲۰۰۰ دوکتورین نظامی خود را تجدید کرد تا استعمال تسلیحات هسته‌ای را مجوز کند.

نسخهٔ ۱۹۹۷ این دوکتورین استعمال تسلیحات هسته‌ای را تنها در صورتی مجوز می‌دانست که موجودیت فدراسیون روسیه در خطر می‌بود.

نسخهٔ جدید دوکتورین همچنین به روسیه حق می‌دهد تا در پاسخ به هر نوع حملهٔ با "سلاح های کشتار جمعی" از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند.

XS
SM
MD
LG