لینک های دسترسی

Breaking News

آیا مصرف ویتامین "دی " خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد؟


ویتامین "دی "یک ویتامین منحل در چربی است که نقش مهمی در بسیاری از فعالیت های حیاتی بدن دارد.

سایت خبری هلت لاین (Healthline) تاثیر مصرف ویتامین "دی " را در کاهش خطر ابتلا به کروناویروس چنین بررسی‌ کرده است.

این ماده مفید برای سلامتی سیستم معافیتی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به همین دلیل این پرسش برای بسیاری مطرح است که آیا مصرف آن می تواند خطر ابتلا به کووید ۱۹ را کاهش دهد.

البته باید در نظر داشت که در حال حاضر هیچ درمان یا روش پیشگیری قطعی برای کروناویروس وجود ندارد و ‌‌بهترین راهکار پیشگیرانه، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست ها و استفاده مرتب از مواد ضدعفونی کننده است.

برخی مطالعات نشان می دهد که داشتن مقدار کافی این ویتامین و مصرف مکمل آن می‌تواند سیستم معافیتی بدن را تقویت کند و مانع بروز بیماری های تنفسی شود.

این مقاله در ادامه به بررسی نقش و اهمیت این ویتامین در بدن می پردازد.

ویتامین "دی "برای فعالیت درست سیستم معافیتی بدن، که نخستین سنگر دفاعی در مقابل عفونت و بیماری است، ضروری است.

این ویتامین در تقویت پاسخ دفاعی بدن نقش اساسی دارد.

این ویتامین دارای خاصیت ضدالتهابی است و در عین حال سیستم ایمنی یا معافیتی بدن را فعال می کند که بسیار مهم است.

در حقیقت، این ویتامین برای فعالیت سیستم ایمنی به قدری اهمیت دارد که کمبود آن می تواند منجر به افزایش حساسیت به عفونت، بیماری ‌و سایر اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی بدن شود.

سطح پایین این ویتامین خطر احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی چون نفس تنگی، سل یا توبرکلوز، و انسداد مزمن ریوی و همچنین عفونت های ویروسی تنفسی ‌‌و‌ باکتریایی را افزایش می دهد.

علاوه بر این، کمبود این ویتامین با کاهش یا ضعف فعالیت ریه مرتبط است که ممکن‌ است توانایی بدن در مقابله با عفونت های تنفسی را تحت تاثیر قرار دهد.

هر چند که مطالعات طبی نشان نمی دهد که مصرف ویتامین "دی "خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می دهد ولی به دلایل مختلفی می تواند مفید باشد یا حداقل مصرف آن ضرری ندارد.

کمبود این ویتامین موجب تضعیف فعالیت سیستم معافیتی بدن می شود و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش می دهد.

یک‌ بررسی جدید روی بیش از ۱۱ هزار نفر در ۱۴ کشور جهان نشان می دهد، مصرف مکمل این ویتامین خطر ابتلا به عفونت های حاد تنفسی را، هم در میان افرادی که کمبود ویتامین "دی "دارند و هم دیگران، کاهش می دهد.

مطالعات نشان می دهد که ویتامین "دی "باعث کاهش مرگ و میر در بزرگسالانی می شود که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مختلف تنفسی استند.

هر چند که هیچ نشانه ای در دست نیست که مصرف این ویتامین بتواند مانع ابتلا به ویروس کرونا شود، ولی کمبود این ویتامین ممکن است به طور کلی باعث تضعیف سیستم معافیتی بدن و آسیب پذیری بیشتر در مقابل بیماری و عفونت شود.

کروناویروس در دسمبر ۲۰۱۹ نخست در شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین شایع شد. بر اساس معلومات پوهنتون جانس هاپکنز ایالات متحده این ویروس تا صبح جمعه سوم اپریل (۱۵ حمل( در ۱۸۱ کشور و قلمرو جهان، جان ۵۳۹۷۰ نفر را گرفته و بیش از یک میلیون نفر دیگر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG