لینک های دسترسی

Breaking News

تجلیل از روز کولمبوس در ایالات متحده امریکا


نقشه والدسیمولر از امریکا

دوشنبه چهارم جولای، امریکا دو صد و چهلمین سالروز استقلال آن کشور را جشن گرفت.

اما نام امریکا از این حد هم قدامت بیشتر دارد و برای اولین بار نام این کشور در اوایل قرن ۱۶ در نقشه ای درج شد که برای شناسایی سرزمین های جدید در نیمکره غربی که تازه کشف شده بود، استفاده میشد.

این نقشه که والدسیمولر نام دارد، در غرفه "قبل از استعمار" در کتابخانه کانگرس ایالات متحده قرار دارد.

یک آئینه ضخیم روی این نقشه را پوشانیده و داخل چوکات آن گاز آرگون قرار دارد تا از نور فلش کمره ها در امان باشد.

جان هسلر، مسئول این کتابخانه می گوید اگر کسی بخواهد از نزدیک این نقشه را ملاحظه کند، کاپی آن در اختیار شان قرار میگیرد. "این نقشه در سال ۱۵۰۷ توسط مارتین والدسیمولر رسامی شده و یکی از نقشه های بسیار مهمی است که در تاریخچه نقشه نگاری، ایجاد شده است. در واقع این نقشه را سند تولد امریکا می گویند زیرا اولین نقشه ای است که نام این قاره در آن درج شده است."

نقشه والدسیمولر از قاره امریکا
نقشه والدسیمولر از قاره امریکا

برای تاریخ نویسان روشن نشده است که چرا این نقشه نگار آلمانی به جای نام کریستوفر کولمبوس که قاره امریکا را کشف کرده است، نام امریگو وسپوچی را برای سرزمین های جدید انتخاب کرد.

سفر بحری امریگو وسپوچی در سال ۱۴۹۷ یعنی پنج سال پس از سفر کریستوفر کولمبوس آغاز شد. هر دو برای حکومت اسپانیا کار میکردند و هزینه سفرهای آنان را آن دولت پرداخت میکرد. وسپوچی چهار بار به نیمکره غربی (قاره امریکا) سفر کرد، و نسبت به کریستوفر کولمبوس از مکانهای بیشتری در قاره جدید بازدید کرد.

جان هسلر مسئول کتابخانه کانگرس امریکا در اینمورد نظر خود را دارد. "به نظر من کولمبوس امریکا را کشف و وسپوچی آنرا با تبلیغات در مورد خود، به جهانیان معرفی کرد."

بر عکس کولمبوس که تصور می کرد یک مسیر جدید را برای رفتن به هند کشف کرده است، وسپوچی دریافت که این یک قاره جدید است و در مورد سفر های خود بسیار تبلیغ کرد.

والدسیمولر این نقشه را ۱۵ سال بعد از کشف امریکا توسط کریستوفر کولمبوس رسامی کرد. این زمانی بود که هنوز شمار اروپایی های که در امریکا اقامت گزیدند بسیار اندک بود و اکثر ساحات این سرزمین پهناور شناخته نشده بود. با آن هم این نقشه یک شکل اجمالی از جهان جدید را ارائه میکند که شباهت تعجب آوری به ساحل شرقی قاره امریکا دارد.

جان هسلر می گوید این موضوع یک معما شده است که چگونه والدسیمولر توانسته این شکل را ترتیب دهد.

این نقشه در سال ۱۹۰۱ در یک قصر در آلمان پیدا شد. اما صد ها سال را گرفت که به کمک اعانه دهنده گان، حکومت امریکا موفق شد آن را خریداری کند.

در سال ۲۰۰۷ در حضور انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، کتابخانه کانگرس امریکا نقشه والدسیمولر را به مردم معرفی کرد.

حال از این نقشه که در واقع یک گنج است و قرن ها در یک قصر در آلمان زیر گرد و خاک پنهان شده بود، ملیون ها نفر دیدن می کند.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG