لینک های دسترسی

Breaking News

جبهۀ مقاومت: حملات طالبان را در اندراب دفع کرده‌ایم؛ طالبان: حقیقت ندارد


جبهۀ مقاومت ملی افغانستان از دفع حملات طالبان در بخش‌های درۀ اندراب ولایت بغلان خبر داده است، اما مقام‌های محلی طالبان هرگونه درگیری در این دره را رد کرده اند.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این جبهه روز دوشنبه ۱۸ جولای (۲۷ سرطان) در صفحۀ تویتراش نگاشته است که طالبان از دیروز به این‌سو، حملات شدید را بر سنگرهای نیروهای مقاومت در "درۀ جر" و "قاسان" اندراب راه‌اندازی کرده اند اما با "شکست سنگین" روبرو شده اند.

آقای احمدی ادعا کرد که در این درگیری‌ها، ۱۷ تن از افراد مربوط به قطعات "بدری و عمری" طالبان کشته شده اند. سخنگوی جبهۀ مقاومت مدعی شد که محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان رهبری این جنگ را بر عهده داشت که پس از "شکست سنگین"، دوباره به کابل برگشته است.

او افزود: "در چند روز اخیر در پنجشیر، خوست‌ و بغلان نیز تلفات زیادی به اشغال‌گران طالبان وارد شده و روحیۀ جنگی دشمن از هم پاشیده است."

اما اسدالله مصطفی هاشمی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای بغلان هرگونه درگیری در ولسوالی‌های سه‌گانۀ درۀ اندراب را رد کرد و به صدای امریکا گفت که هیچ نیروی مخالف در این دره وجود ندارد.

آقای هاشمی افزود: "قسمیکه در مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی تبلیغات می‌شود که گویا در ساحات اندراب جنگ است و این که باغی‌ها آنقدر منظم شده اند که مناطق را بگیرند، ما به شما اطمینان می‌دهیم که، نه آنها کدام روستا، دره و ولسوالی، به دست شان است و نه حتا در کوه‌ها حضور دارند."

اما آقای هاشمی تاکید کرد که در برخی موارد نیروهای ضد طالبان از فرصت استفاده کرده و از بلندی کوه‌ها در بخش‌های درۀ اندراب دست به "فیرها" می‌زنند که قابل تشویش نیست.

دو روز پیش منابع مردمی در ولسوالی خوست و فرنگ ولایت بغلان از جابجایی صدها نیروی تازه نفس طالبان به ویژه درۀ سچی خبر داده و گفته بودند که درگیری‌ها در بخش‌های این دره، بار دیگر شدت گرفته است.

رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای بغلان درگیری و "مشکلات" در بخش‌های ولسوالی خوست و فرنگ را تایید کرد اما گفت که در حال حاضر، این چالش‌ها برطرف شده است.

پیش از این، برخی از باشندگان درۀ سچی این ولسوالی به صدای امریکا گفته بودند که نیروهای جبهۀ مقاومت در روزهای عید وارد این دره شده و بیرق طالبان را مرکز آن پایین کردند.

به دنبال آن، هفته گذشته در یک پیام صوتی منسوب به محمد یعقوب مجاهد که در شبکه‌های اجتماعی نشر شد، ملا یعقوب از مسوولیت ناپذیری فرماندهان و جنگجویان طالبان شکایت کرده و آنان را به خدا سوگند داد که از اوامر اطاعت کنند.

یعقوب مجاهد با اشاره به پیشروی جبهۀ مقاومت در مربوطات ولایت بغلان به زیر دستان خود هشدار داد که اگر "به کارهای دیگر و مناسبت‌ها و عید مبارکی مصروف باشید، رویدادهای بیشتر از این قبیل پیش می‌آید".

XS
SM
MD
LG