لینک های دسترسی

Breaking News

واکسین کووید۱۹ ساخت روسیه ارزیابی می‌شود - WHO


سازمان جهانی صحت گفته است در مورد واکسین کووید ۱۹روسیه که هفتهٔ گذشته بدون آزمایش کافی مسکو تطبیق آن را منظور کرد، بحث را با مقام‌های روس آغاز کرده است.

کترین اسمالوود، مسوول ارشد بخش اضطراری سازمان جهانی صحت در اروپا در یک کنفرانس خبری مجازی گفت که چندین بحث مستقیم بین تیم های روسیه و همکاران سازمان جهانی صحت صورت گرفته که چگونه می‌توان این واکسین را ارزیابی کرد.

به باور شماری از کشورها و متخصصان در تهیه این واکسین احتیاط کافی به کار گرفته نشده و احتمال دارد که برخی مراحل ضروری در آزمایش این واکسین نادیده گرفته شده باشد.

هانس كلوج، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی صحت در اروپا گفت که هرچند انکشاف هرگونه واكسین احتمالی خبر خوبی است، اما به گفتۀ وی، همۀ واکسین‌ها باید عین مراحل جدی بررسی و ارزیابی را سپری کنند.

خانم اسمالوود افزود: "نگرانی که ما در مورد مصوونیت و موثریت داریم، مشخصاً مربوط به واکسین روسیه نشده بلکه برای همه واکسین هایی است که زیرکار اند."

مقام‌های روس روز سه شنبه ۱۱ اگست گفته بودند که نخستین بستۀ این واکسین در جریان دو هفتۀ آینده در دسترس کارکنان صحی قرار خواهد گرفت. مسکو نگرانی‌های جهانی مبنی بر شتابزدگی در تهیۀ این واکسین را "بی‌بنیاد" خوانده است.

در همین حال خانم اسمالووود اذعان كرد كه سازمان جهانی صحت در تلاش سرعت بخشيدن انکشاف واكسین کروناویروس است، اما گفت که نباید مراحل انکشاف واکسین را کوتاه یا حذف کرد.

از سوی دیگر، آقای کلوج هشدار داد كه حتا پس از تایید واكسین، این همه گیری پایان نخواهد یافت. او گفت: "پایان همه گیری روزی خواهد بود که همه ما مسوولیت آن را بر عهده بگیریم و یاد بگیریم که چگونه با ویروس رفتار کنیم. و این به ما بستگی دارد، آن روز حتا می تواند فردا باشد. "

سوالات در مورد این واکسین آزمایشی در حالی مطرح می‌شود که بریتانیا، ایالات متحدۀ امریکا و کانادا ماه گذشته روسیه را به سرقت معلومات واکسین کووید۱۹ از لابراتوار های غرب متهم کرده بودند.

هم اکنون بیش از ۱۶۵واکسین کروناویروس در کشورهای مختلف جهان زیر کار است که از آن جمله فقط ۲۷ واکسین در مرحلۀ آزمایش بالای انسان و فقط چند واکسین معدود در مرحلۀ نهایی آزمایشی رسیده است.

XS
SM
MD
LG