لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار سازمان جهانی صحت: همه‌گیری کووید۱۹ پایان نیافته است


با وجود کاهش ابتلای افراد به شکل اومیکرون کروناویروس،‌ رییس سازمان جهانی صحت روز یکشنبه ۲۲ می (اول جوزا) هشدار داد که همه‌گیری کووید۱۹ "مطمینا ً خاتمه نیافته" است.

تدروس ادهانوم گیبریسوس در آغاز نشست سالانهٔ این سازمان در ژینو گفت که "کاهش آزمایش [بیماری کووید۱۹] و تسلسل [این بیماری] به این معنی است که ما خود را در مقابل تکامل ویروس نابینا سر می‌دهیم."

این مقام سازمان جهانی صحت همچنین گفت که نزدیک به یک میلیارد نفر در کشورهای کم در آمد، تا حال واکسین کووید۱۹ را در یافت نکرده اند.

سازمان جهانی صحت در گزارش هفته وار خود پنجشنبهٔ گذشته گفت که شماری واقعات کووید۱۹ از اواخر ماه مارچ برای چندین هفته کاهش یافت،‌ اما حال وضعیت ثابت اختیار کرده است. با اینحال شمار مرگ و میر هفته وار ناشی از این بیماری در جهان کاهش یافته است.

گیبریسوس افزود که ۶۰ در صد جمعیت جهان در برابر کروناویروس واکسین دریافت کرده اند و تاکید کرد که این بیماری تا زمانی پایان نخواهد یافت که در همه کشورهای جهان خاتمه یابد.

این مقام سازمان جهانی صحت گفت که شمار مبتلایان کووید۱۹ در ۷۰ کشور و همه مناطق جهان افزایش یافته است، اما میزان آزمایش این بیماری کاهش یافته است.

او افزود که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در قارهٔ افریقا افزایش یافته است، قاره‌ای که به گفتهٔ‌ این مقام، کمترین مقدار واکسین کروناویروس را دریافت کرده است. به گفتهٔ‌گیبریسوس، فقط در ۵۷ کشور جهان—که اکثر شان ثروتمند اند — ۷۰ در صد مردم واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند.

این مقام سازمان جهانی صحت گفت که وضعیت تهیه واکسین در جهان بهبود یافته است، اما تاکید کرد که در برخی کشورها تعهد کافی برای فراهم آوری واکسین برای کشورهای نیازمند وجود ندارد. او افزود که بیماری کووید۱۹ "به گونهٔ جادویی ناپدید نخواهد شد، اما ما می توانیم آن را خاتمه دهیم."

انتظار می رود گیبریسوس در هفتهٔ جاری برای دومين دورۀ پنج ساله برای سمت ریاست سازمان جهانی صحت منصوب شود.

بر اساس تازه ترین آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، از آغاز شیوع همه‌گیری کووید۱۹ در دسمبر ۲۰۱۹ میلادی تا حال، بیش از ۵۲۵ میلیون و ۵۸۸ هزار واقعۀ مثبت این بیماری در سراسر جهان ثبت شده است که از آن جمله،‌ بیش از شش میلیون و ۲۷۷ هزار نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند.

بر اساس این آمار، ایالات متحده با ثبت بیش از ۸۳ میلیون و ۲۸۱ هزار واقعهٔ مثبت کروناویروس و مرگ یک میلیون و دو هزار ۱۷۳ نفر،‌ در صدر کشورهای جهان قرار گرفته است که بیشتر تلفات ناشی از این بیماری را متحمل شده است.

XS
SM
MD
LG