لینک های دسترسی

Breaking News

جهان وعدۀ کمک بشری بیش از ۱.۲ میلیارد دالری را به مردم افغانستان داد


جامعۀ جهانی در کنفرانسی در سویس تعهد کرد که به ارزش بیش از ۱.۲ میلیارد دالر مساعدت بشری را برای مردم افغانستان فراهم می‌کند.

این کنفرانس که روز دوشنبه ۱۳ سپتمبر (۲۲ سنبله) به میزبانی ملل متحد در شهر ژنیو برگزار شده بود، خواستار کمک بشری ۶۰۶ میلیون دالری برای جلوگیری از فاجعۀ بشری در افغانستان شده بود.

ایالات متحدۀ امریکا گفته است که ۶۴ میلیون دالر اضافی را برای فراهم آوری کمک‌های بشری به افغانستان فراهم می‌کند تا توسط سازمان‌های مستقل، ادارات ملل متحد و سازمان‌های غیر حکومت مستقیماً به افغان‎های نیازمند برسد.

ادارۀ انکشاف بین‌المللی ایالات متحده گفته است که برای موثریت این کمک‌ها، به فضایی ضرورت است تا در آن کارمندان مرد و زن بتوانند آزادانه فعالیت کنند.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد، گفت که مردم افغانستان به یکبارگی با "فروپاشی کامل کشور" روبرو شدند. او گفت که ۱۴ میلیون نفر در افغانستان با قحطی مواجه اند.

هیکو ماس، وزیر خارجۀ آلمان، در این کنفرانس با تاکید بر تداوم کمک‌های بشری جامعۀ جهانی برای افغانستان گفت که این یک"مکلفیت اخلاقی" است. او با تعهد بر ادامۀ کمک‎های بشردوستانۀ آلمان به افغانستان گفت: "از طالبان تقاضا داریم که به حقوق اساسی بشری، به ویژه حقوق زنان و دختران، احترام بگذارند."

چین در کنفرانس ژنیو وعدۀ فراهم آوری کمک‌های غذایی و طبی به ارزش ۳۱ میلیون دالر را به مردم افغانستان کرد.

به دنبال مسلط شدن طالبان در افغانستان، نهادهای خیریۀ جهانی از بروز فاجعۀ بشری و بحران اقتصادی در آن کشور هشدار داده اند.

حتا پیش از اینکه طالبان در افغانستان حاکم شوند، سازمان ملل متحد گزارش داده بود که ۱۸ میلیون نفر – حدود نصف جمعیت – در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیازمند اند.

ملل متحد هشدار داده است که با توجه به خشکسالی، کمبود پول و درآمد و کاهش دسترسی به غذا، شمار افراد نیازمند به کمک‌های فوری بشری در افغانستان افزایش خواهد یافت.

قطع یا تعلیق آنی میلیون‌ها دالر کمک بشری به افغانستان در پی تسلط طالبان در آن کشور، برنامه‌های امدادرسانی ملل متحد را بیشتر از پیش زیر فشار قرار داده است.

انتونی گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد، گفته است که در حال حاضر آن سازمان با مشکلات مالی در افغانستان دست و گریبان است و حتا قادر نیست که معاش کارمندان خود را بپردازد.

سازمان جهانی صحت نیز هشدار داده است که به دنبال قطع یا تعلیق کمک‌های بشری به افغانستان، صدها مرکز صحی در آن کشور در معرض خطر مسدود شدن قرار دارند.

XS
SM
MD
LG